Kılıçdaroğlu: Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonu yapıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in ‘Anayasa’nın 138.

Kılıçdaroğlu: Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonu yapıldı
15 Ocak 2014 Çarşamba 17:23

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in ‘Anayasa’nın 138. Maddesi çökmüştür’ söylemini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, “Eğer bir ülkede Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Anayasa’nın 138. maddesi çökmüştür diyorsa, ben nasıl olumlu bir tablo ortaya koyarım. Dolayısıyla karamsar bir tablo. Cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu yapıldı.” dedi.

Florya Beyti Restoran’da gazetecilerin genel yayın yönetmenleri ve köşe yazarlarıyla bir araya gelen CHP Başkanı Kılıçdaroğlu, gündemi değerlendirdi. Konuşulan maddeleri aktaran Kılıçdaroğlu, “Gündemde, Cumhuriyet Halk Partisi, demokrasi, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu , yolsuzluklar, rüşvet vardı. Her konuda düşüncelerimizi aktardık. Onlar sordular ben de cevapladım. Demokrasi sadece ana muhalefet partisinin sorunu değil, hepimizin sorunu. Eğer ayaklarımızın altından demokrasi kayıyorsa, güçler ayrılığı ilkesi yok ediliyorsa, yargıçlar bir siyasi partinin arka bahçesi haline dönüştürülecekse, bu sorunla hepimizin ortak mücadele etmesi gerekiyor. Sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin, medya organlarının, görüşümüz ne olursa olsun hep beraber ortak demokrasiyi savunmamız lazım. Bu düşüncelerimi dile getirdim.“ diye konuştu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in 138. Maddeyle ilgili görüşünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Eğer bir ülkede Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Anayasa’nın 138. maddesi çökmüştür diyorsa, ben nasıl olumlu bir tablo ortaya koyarım. Dolayısıyla karamsar bir tablo var. Cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu yapıldı. Bu operasyonun engellenmesi gündemde, savcılar görevden alınıyor. Savcıların emrinde çalışan, mahkeme kararlarını yerine getiren polisler görevden alınıyor. Böyle bir süreçte biz nasıl olumlu bir tablo çizebiliriz. Hep beraber demokrasiyi güçlendirmek için mücadele etmek zorundayız. Ben Ana Muhalefet Partisi’nin Genel Başkanı olarak üstüme düşeni yapmaya çalışıyorum. Eksik olabilir, fazla olabilir, sert olabilirim. Ama sonuçta sorun ülkenin ortak sorunu. Çocuklarımıza karşı bizim görevimiz var, ülkemize karşı sorumluluklarımız var. Bu sorumlulukların bilincinde çalışmak zorundayız.”

Yargıcın yakasında parti rozetinin olamayacağına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Bir yargıcın yakasında partinin rozeti olmaz. Yargıç, tarafsız ve bağımsız olmak zorundadır. RTÜK’de görev yapanlar siyasi partilerin kontejyanlarından seçiliyorlar. Dolayısıyla hakimlerin, siyasi partilerin kontejyanından seçilmesi doğru bir uygulama değildir. Yargıç bağımsız ve tarafsız olmalı. Bu sadece bizim ülkemiz için geçerli bir uygulama değil. Hukukun evrensel kuralıdır. Ve bu kurala hepimiz uymak zorundayız.” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını cevapladıktan sonra Ankara’ya gitmek üzere havalimanına hareket etti.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×