Kıbrıs Barış Harekâtının 40. yılı Taksim’de törenle kutlandı

20 Temmuz 1974'te Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ta başlattığı ve 14 Ağustos'ta Türk Birlikleri'nin başkent Lefkoşa'ya girmesiyle sonuçlanan askerî harekâtın 40. yılı Taksim Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı.Atatürk...

Kıbrıs Barış Harekâtının 40. yılı Taksim’de törenle kutlandı
20 Temmuz 2014 Pazar 13:48

20 Temmuz 1974'te Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ta başlattığı ve 14 Ağustos'ta Türk Birlikleri'nin başkent Lefkoşa'ya girmesiyle sonuçlanan askerî harekâtın 40. yılı Taksim Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk Anıtı’nda 10.30’da başlan tören için toplanan gaziler bol bol fotoğraf çektirdi. Törenin başlamasının ardından önce anıta çelenk bırakma töreni gerçekleştirildi. Ardından saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunduğu törende KKTC İstanbul Başkonsolosu Servet Dorak ve Muharip Gaziler Derneği Sirkeci Şube Başkanı Emekli Albay Ahmet Kendigel birer konuşma yaptı.

Dorak konuşmasında; “Kıbrıs Türk Halkı en zor günlerinde bile hiçbir zaman umudunu kaybetmemiş, esaret ve zulme asla boyun eğmemiştir. Anavatan Türkiye’ye olan inancı ve bağlılığıyla özgürlük mücadelesini sürdürmüş ve nihayetinde 1974 Mutlu Barış Harekâtı ile özgürlüğüne kavuşmuştur.” dedi.

Konuşmaların ardından sona eren törende gaziler, Atatürk Anıtı önünde, Servet Dorak ile selâm durarak poz verdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×