Ketrin Yenge, İpek Üniversitesi’nde ders verecek

Türklerin çaya verdiği değeri anlatan sunumu ile kamuoyunda tanınan, Müslüm Gürses ile birlikte çay reklamında da rol alan Katharine Branning, nam-ı diğer Ketrin Yenge İpek Üniversitesi'nde ders verecek.

Ketrin Yenge, İpek Üniversitesi’nde ders verecek
21 Ocak 2014 Salı 12:48

Türklerin çaya verdiği değeri anlatan sunumu ile kamuoyunda tanınan, Müslüm Gürses ile birlikte çay reklamında da rol alan Katharine Branning, nam-ı diğer Ketrin Yenge İpek Üniversitesi'nde ders verecek.
Kamuoyunda Türk kültürüyle ilgili yaptığı konuşmalar ve çalışmalarla tanınan Katharine Branning, İpek Üniversitesi'nde 'Bir Yabancının Gözüyle Türkiye', 'Türk Kültürünün Dünya Kültürüne Katkıları', '30 yıl Önceki ve Bugünkü Türkiye' gibi konularda seminerler verecek.
Branning, Türk kamuoyunda çayı bir metafor olarak kullanıp Türk kültürünü anlattığı 'Bir Çay Daha Lütfen' adlı kitabıyla tanınıyor. Branning’in Mahperi Hatun'un hikayesini anlattığı 'Ay Sultan' adlı bir kitabı da yayımlanmak üzere. Yazar aynı zamanda Türklerin ev için davranışları konulu bir kitap üzerinde çalışıyor. Selçuklu şehrini en çok yansıtan şehir olarak nitelediği Tokat’tan eski bir ev satın alan Branning, her yıl, yılın belli bir dönemini Türkiye’de geçiriyor. Türkiye aşığı olan Branning, 1978’den bu yana her yıl Türkiye’yi ziyaret ediyor.
Branning, İpek Üniversitesi projesinin kendisini heyecanlandırdığını, bu sürecin bir parçası olmaktan onur duyduğunu, öğrencilere farklı bir bakış açısı sağlayabilmeyi ümit ettiğini ifade etti.

“FARKLI DÜŞÜNCE VE SESLERLE ÖZGÜR BİR ORTAMDA DİNLEMEK”

Konuyla ilgili konuşan İpek Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan, farklı düşünceleri ve sesleri özgür bir ortamda dinlemenin ideal bir üniversitenin önemli vasıflarından biri olduğunu söyledi. Bilkan, sadece öğrencilerle değil, öğretim üyeleriyle de dünyaya açık, farklı bakış açılarını gösterebilecek uluslararası dolaşımı gerçekleştirebilecek medeni cesarete ve dil-kültür donanımına sahip bir öğrenci kitlesi yetiştirmek istediklerini belirtti.

KATHERİNA BRANNİNG KİMDİR

Katharine Branning Paris Üniversitesi, SorbonneUniversitesi, Ecole du Louvre’de okudu. Ecole de Louvre’de İslam ve cam sanatı üzerine yoğunlaştı. Pratt Enstitüsü Enformasyon ve Kütüphanecilik Bölümü'nden mezun oldu. Paris'teki Fransız Mimarlık Kütüphanesi'nde ve Newyork'taki Fransız Elçiliği Kültür Servisi'nde Alliance Française’de kütüphaneci olarak çalıştı. Hem Fransa hem de ABD'de çeşitli kütüphaneler kurarak Fransız dili ve kültürne hizmet ettiğinden dolayı Fransa Cumhurbaşkanı tarafından ülkenin en prestijli ödüllerinden biri olan Ordre national du Mérite ödülüyle ödüllendirildi. Paris'teki Institute of Langues Orientales^te Türk dili ve edebiyatı çalıştı. Newyork Üniversitesi'nde de Prof. Talat S.Halman’la Türk dili ve edebiyatı çalıştı. Bağımsız bir araştırmacı ce cam sanatçısı olarak 1978 yılında bu yana hemen her yıl mimari ve dekoratif sanatlar üzerine Türkiye'de alan araştırması yaptı. Halihazırda New York’ta yaşıyor ve French Institute Alliance Française’de eğitimden sorumlu başkan yardımcığı görevini yapıyor.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×