KESK üyesi ve öğretmenlerin yargılandığı DHKP/C davası başladı

Terör örgütü DHKP/C'ye yönelik soruşturması kapsamında aralarında KESK üyelerinin ve 15 öğretmenin de bulunduğu 34'ü tutuklu 56 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı.

KESK üyesi ve öğretmenlerin yargılandığı DHKP/C davası başladı
23 Ocak 2014 Perşembe 14:23

Terör örgütü DHKP/C'ye yönelik soruşturması kapsamında aralarında KESK üyelerinin ve 15 öğretmenin de bulunduğu 34'ü tutuklu 56 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı.

Sanıklara destek vermek isteyen yakınları ve ailelerinin adliye önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından, yoğun katılım nedeniyle duruşma öncesinde güvenlik önlemleri alındı.

Terör örgütü DHKP/C'ye yönelik soruşturma kapsamında KESK üyeleri ile 15 öğretmenin de aralarında bulunduğu 34'ü tutuklu toplam 56 sanıklı davanın ilk duruşması İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Yabancı sendika temsilcileri, HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve sanık yakınları erken saatlerde duruşmanın yapılacağı İstanbul Adalet Sarayı önünde toplandı. Lami Özgen'in, adliyenin önündeki alanda duruşmaya ilişkin kısa açıklamasının ardından Halk Cephesi de adliye binası önünde açıklama yapmak isteyince polis, biber gazı ile müdahale etti. Ancak grubun açıklama yapmasına izin verilince arbede yaşanmadı. Açıklamanın ardından gösterici gruptan bazıları duruşmaya katılmak için adliyeye girdi.

Yoğun katılım ve sanıklar ile avukatlarının kimlik tespitlerinin yapılmasından sonra duruşma, saat 11.45'te başladı. Bu saate kadar duruşmaya sadece sanıklar ile avukatlar alındı. Ardından da yabancı temsilciler, basın mensupları ve sanık aileleri ile yakınları duruşma salonuna alındı. Salonda oturaklar haricinde çok sayıda izleyici ayakta kaldı.

Duruşmaya, 31 tutuklu sanık ile 17 tutuksuz sanık katıldı. Sanıklar ve avukatları, iddianamenin 900 sayfadan fazla olduğunu belirterek tamamının okunması yerine sadece sanıklar hakkında iddia edilen suçların ve istenen cezaların okunması talep ettiler. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'nin sevk maddelerini okumasından sonra sanık savunmalarına başlandı.

Tutuklu sanıklardan Selvi Polat, 38 yıllık öğretmen ve 25 yıllık sendika üyesi olduğunu belirterek savunmasına başladı. Bir sabah vakti kasının Özel Harekat polisleri tarafından çalındığını ve evinin didik didik arandığını belirten Polat, "Bir örgütün, devletin yüksek mevkilerine sızıp yerleştiği iddia edildi. Hani silah, hani bomba?" diye sordu.

Bülent Arınç'ın masumiyet karinesine ilişkin konuşmasına değinen Polat, "Bizim kapılarımızı kırılabilir kapılar olarak görenler, bakan çocukları için 'Kendileri gelebilirler' şeklinde karar verdiler. Oysa bizim evimizde kasalar, ayakkabı kutuları ve balya balya paralar da çıkmadı." diye konuştu. Polat, AK Parti hükümetinin, darbe dönemini aratmayan bir cunta hükümeti olduğunu söyledi.

Duruşma, sanık savunmaları ile devam ediyor.

Devrimci Halk Kurtuluş Partisi / Cephesi (DHKP/C) üyesi oldukları iddia edilen 15’i öğretmen 56 sanığın, terör örgütü yöneticisi veya üyesi olmak ve örgüt propagandası yapmak suçlarından 7,5 yıl ile 85 yıl arasında değişen hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×