Keşan'da hava kirliliği önlenmeye çalışılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Edirne’nin Keşan ilçesinde hava kirliliğinin, kış mevsimiyle en yüksek değerlere çıktığını belirmesinin ardından belediyesi, tedbir amaçlı çalışmalara başladı.

Keşan'da hava kirliliği önlenmeye çalışılıyor
18 Ocak 2014 Cumartesi 15:53

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Edirne’nin Keşan ilçesinde hava kirliliğinin, kış mevsimiyle en yüksek değerlere çıktığını belirmesinin ardından belediyesi, tedbir amaçlı çalışmalara başladı. Bu amaçla bakanlık tarafından iki adet mobil hava kalitesi ölçüm aracı gönderildi. Keşan Belediyesi ile Makine Mühendisleri Odası arasında, hava kirliliğini önleme ve azaltlmaya yönelik protokol gereği kazan dairelerinde denetimler de devam ediyor. Denetimlerde apartman yöneticileri, bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediliyor.

Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Arzu Akbunar, yaptığı açıklamada kalorifer ve sobaların sabah 06.00-09.00 ve akşam 16.00-19.00 saatleri arasında yakılmaması gerektiğini, bu konudaki denetimlerin devam ettiğini söyledi. Yakma saatlerine uymayan apartman yöneticileri hakkında cezai işlem uygulandığını belirten Akbunar, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için kurallara uyulması gerektiğini hatırlattı. Kazan dairelerinde yakılan kömürlere yüzde 4 oranında kireç karıştırılması gerektiğini ifade ederek, "Makine Mühendisleri Odası ile ortaklaşa yapılan kontroller, 5393 Sayılı Belediye Kanunu, 2872 Sayılı Çevre Kanunu, 13 Ocak 2005 günü Resmî Gazete’de yayımlanan Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği, Edirne Valiliği Mahalli Çevre Kurulu kararları, İmar Kanunu, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve diğer yasal mevzuat, bu protokolün yasal dayanağıdır. Bu kontroller, protokolün imzalandığı tarih olan 15.11.2013’te başlamış ve devam etmektedir. Her kazan dairesi için bu kontrollerin yapılması gerekmektedir." dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×