Kerry açıkladı: PYD Fırat'ın doğusuna çekiliyor

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, mevkidaşı Çavuşoğlu'na, PYD/YPG güçlerinin Fırat’ın doğusuna çekilmekte olduğunu bildirdi.

Kerry açıkladı: PYD Fırat'ın doğusuna çekiliyor
25 Ağustos 2016 Perşembe 10:40

Suriye'nin kuzeyinde IŞİD ile mücadele bahanesiyle Arap ve Türkmen köylerini işgal eden PYD, Türkiye'nin devreye girmesiyle birlikte Fırat'ın doğusuna çekilmeye başladı. Fırat Kalkanı Harekâtı'yla dün Suriye topraklarına giren Türkiye, PYD'nin Fırat'ın doğusuna çekilmemesi halinde operasyonun kendilerine de uzanacağını açıklamıştı. PYD ilk başlarda yaptığı açıklamalarda geri çekilmeyi kabul etmediğini belirterek Türkiye'ye tehditler savurmuştu. Ancak bugün gelinen noktada durum değişti. 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bu sabah yaptığı telefon görüşmesinde, PYD/YPG güçlerinin Fırat’ın doğusuna çekilmekte olduğunu kaydetti.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Kerry’nin talebi üzerine gerçekleştirilen görüşmede, Suriye’de çatışmaların durdurulması ve kalıcı ateşkesin sağlanması başta olmak üzere Suriye’nin geleceğine yönelik çabalar ele alındı.

Görüşmede, Cerablus operasyonu hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu ve bu konuda iki ülke arasındaki işbirliğinin devam etmesi konusundaki mutabakat vurgulandı.

PYD/YPG güçlerinin Fırat’ın batısına geçmemeleri konusunun da gündeme geldiği görüşmede Kerry, PYD/YPG güçlerinin Fırat’ın doğusuna çekilmekte olduklarını söyledi.

Görüşmede ayrıca, Irak ve Suriye’de DAEŞ ile mücadelenin işbirliği içinde sürdürüleceği hususunun da altı çizildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×