Kenya Büyükelçisi: Zirve Üniversitesi Afrikalı öğrencinin gözdesi durumunda

Zirve Üniversitesi’ni ziyaret eden Kenya Ankara Büyükelçisi Lindsay Kiptiness, “Zirve Üniversitesi verdiği kaliteli eğitimle Afrika ülkelerinden pek çok öğrencinin gözdesi durumunda.

Kenya Büyükelçisi: Zirve Üniversitesi Afrikalı öğrencinin gözdesi durumunda
12 Şubat 2014 Çarşamba 19:03

Zirve Üniversitesi’ni ziyaret eden Kenya Ankara Büyükelçisi Lindsay Kiptiness, “Zirve Üniversitesi verdiği kaliteli eğitimle Afrika ülkelerinden pek çok öğrencinin gözdesi durumunda. İkili ilişkilerin artırılması için işbirliklerine her zaman açığız.” dedi.

    Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından Gaziantep’te düzenlenen Türkiye-Doğu Afrika Ticaret Köprüsü'nün açılış törenine katılan Cibuti Ankara Büyükelçisi Aden Houssein Abdillahi ve Kenya Ankara Büyükelçisi Lindsay Kiptiness, Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa’yı ziyaret etti.

    Türkiye’nin emperyalist bir tavırda olmadığını belirten Kenya Ankara Büyükelçisi Lindsay Kiptiness, Afrika ülkelerinin Türkiye ile işbirliğine her zaman açık olduğunu dile getirdi. Yalnızca Kenya ve Cibuti’yi değil tüm Afrika ülkelerini temsilen Zirve Üniversitesi’ne geldiklerini söyleyen Kenya Büyükelçisi Kiptiness, “Ekonomik kalkınma eğitimle gerçekleşir. Bu nedenle kaliteli eğitim kurumları bizim için öncelik arz ediyor. Zirve Üniversitesi verdiği kaliteli eğitimle Afrika ülkelerinden pek çok öğrencinin gözdesi durumunda. İkili ilişkilerin artırılması için işbirliklerine her zaman açığız.” diye konuştu.

    Cibuti Ankara Büyükelçisi Aden Houssein Abdillahi ise üniversitelerde Amerikan adebiyatı kadar Afrika adebiyatının da okutulması gerektiğini kaydederek “İşbirlikleri için ülkelerin birbirini yakından tanıması şart. Ekonomik ilişkilerimizin artırılması için de bu gerekli.” şeklinde konuştu.

    Rektör Adnan Kısa ise Afrika ülkelerinden pek çok öğrencinin Zirve Üniversitesi’nde eğitim gördüğünü vurgulayarak şunları söyledi: “500’ün üzerinde yabancı öğrencimiz kampüsümüzde eğitim görüyor. Önümüzdeki yıllarda bu sayıyı daha da artırmayı hedefliyoruz. Afrika’daki öğrenci kardeşlerimizi de her zaman üniversitemizde görmek isteriz. Afrika ülkeleriyle işbirliklerine her zaman açığız.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×