“Kentsel dönüşüm, şehrin dokusuna zarar verilmeden yapılmalı”

Kentsel dönüşümün, şehrin dokusuna zarar verilmeden yapılması gerektiğine dikkat çeken Zirve Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüsnü Uğur, “Kentsel alanların özelliklerinin bir veya birkaçını...

“Kentsel dönüşüm, şehrin dokusuna zarar verilmeden yapılmalı”
13 Mayıs 2014 Salı 14:48

Kentsel dönüşümün, şehrin dokusuna zarar verilmeden yapılması gerektiğine dikkat çeken Zirve Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüsnü Uğur, “Kentsel alanların özelliklerinin bir veya birkaçını yitirdiği zaman şehirlerin fiziksel, sosyal, kültürel ve işlevsel korunması bağlamında kentsel dönüşüm yapılmalıdır.” dedi.

“Kentsel dönüşüm hiç bir zaman yıkıp yeniden yapmak anlamına gelmemelidir” diyen Yrd. Doç. Dr. Hüsnü Uğur, kentsel dönüşümün temel hedefinin korumak olduğunu vurguladı. Uğur, “Kentsel dönüşüm, yerel yaşayanların kültürel, sosyal, ekonomik ve çevresel ilişkilerin korunması anlamına gelmelidir. Tamamen bu değerlerin yok edildiği bir kentsel dönüşüm aslında bir kentsel yok oluş demektir.” diye konuştu.

Kentsel dönüşümün olumlu ve olumsuz yanlarına değinen Uğur, şunları kaydetti: “Kentsel dönüşüm çalışmaları insan yaşam kalitesini artırma eksenli olarak ele alındığında, uygulandığı alana artı katkısı olup, yok eğer başka eksenli uygulanacak olursa yalnız uygulandığı alan değil tüm kenti negatif olarak etkiyebilir. Kentlerin dönüşümünü oluşturan mekanizmaların başında ekonomik bakış açısı gelmektedir. Yapılan kentsel dönüşümler ekonomi eksenli olup, olumsuz örnekler oluşturabiliyor. Kentsel dönüşüm yaparken temel bakış açısı olan, insanın yaşam kalitesinin yükseltilmesi olduğu unutulmamalıdır.”

Bir çok kentsel dönüşüm projelerinin kente zarar verdiği üzerinde duran Uğur, “Yapılan kentsel dönüşümler şehri, kullanıcıların özelliklerini yansıtmadığı için yakın çevresiyle mimari ve şehircilik açısından uyum içinde bulunmadığı ve şehrin siluetini olumsuz yönde değiştirdiği için olumsuz etkilemektedir. Dönüşüm alalarında şehrin sosyal ve teknik alt yapısı olumsuz etkilenmektedir.” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşümlerin tarihi dokuya zarar vermemesi gerektiğini vurgulayan Uğur, “Özellikle kentsel sit alanlarına yakın alanlarda uygulanan kentsel dönüşüm projeleri, eğer iyi etüt edilip farklı kurum ve kuruluş görüşleri alınmadıkça, kentsel dokuya zarar verebilmektedir. Bu nedenle iyi planlanmamış kentsel dönüşüm projeleri, yeniden revize edilmediği takdirde, bu olumsuz bir örnekler oluşturacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Kentsel dönüşüm için iyi bir planlama yapılması gerektiğini söyleyen Uğur, bu konuda belediyelerle işbirliği yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×