Kemal Burkay uyardı: Eylemler, çatışmasızlık ortamını bitirebilir

HAK ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Kemal Burkay, Lice olaylarını yeni provokatif eylemlerin izleyebileceği uyarısında bulundu. KCK’nın son açıklamasının da bunu gösterdiğine işaret eden Burkay, PKK’nın yol kesme, adam...

Kemal Burkay uyardı: Eylemler, çatışmasızlık ortamını bitirebilir
09 Haziran 2014 Pazartesi 14:18

HAK ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Kemal Burkay, Lice olaylarını yeni provokatif eylemlerin izleyebileceği uyarısında bulundu. KCK’nın son açıklamasının da bunu gösterdiğine işaret eden Burkay, PKK’nın yol kesme, adam kaçırma, farklı siyasi örgütlere yönelik tehdit, saldırı gibi eylemlerinden kaygı duyduğunu belirterek, "Bu tür olaylar, 20 aydır sürmekte olan ‘çatışmasızlık ortamını’ sona erdirebilir.” dedi.

PKK’nın yol kesme eylemleri ve Lice’de başlayan olaylarla ilgili açıklamada bulunan Kemal Burkay, belli karanlık odakların, başından beri silahların susmasından rahatsız olduğuna dikkat çekti. Burkay, “Çözüm istemediği ve süreci kesintiye uğratmak için çabaladığı bir sır değildi. Bu kaygıların ne denli haklı olduğu Lice’de yaşanan son olaylarla açık olarak görüldü. İki insanımız yaşamını yitirdi ve hem halktan hem askerlerden yaralılar var. Bazı çevrelerin tam da bunu istediğine ve bu gelişmeden memnuniyet duyduklarına kuşku yok. Onlar gerilimi arttırmak ve bölgede sıcak bir çatışma ortamı yaratmak, bunu kentlere yaymak için ellerinden geleni yapacaklardır.” diye konuştu.

“BDP VE HDP SORUMLU DAVRANMALI”

Burkay, Lice olaylarını yeni provokatif eylemlerin izleyebileceği ihtimalini dile getirerek, KCK’nın son açıklamasının da bunu gösterdiğine işaret etti. Burkay, şunları kaydetti: “Olayların büyümesi, yeni bir yangının bölgeyi sarması, daha çok kan dökülmesi Kürt halkının haklı özgürlük mücadelesine hizmet eder mi? Böyle bir şeyden yarar bekleyenler eğer kötü niyetli değillerse, son 30-40 yıllık deneyimden hiç ders almamışlar demektir. Son 30-40 yılda yaşananlardan, Kürt halkının PKK’nin yanlış politikaları nedeniyle ödediği ağır bedelden uzun uzun söz etmeye, herkesin bildiğini tekrara gerek yok. PKK’nin tüm olup bitenlerden sonra Kürt halkını yeni bir maceraya sürüklemeye hakkı yok. Kürt siyasetinde iddia sahibi olup sorumluluk duyan herkese, en başta da BDP ve HDP yöneticilerine düşen sorumlu davranmak, olayların çığırından çıkmasını önlemektir.”

Burkay, devletin, adına “çözüm ve barış süreci” denen süreçte kalekol yapmanın da eleştirilebileceğini söyledi. Hükümetin çözüme yönelik ciddi bir projesinin olmadığını da vurgulayan Kemal Burkay, BDP’yi de şu ifadelerle eleştirdi: “Peki, şu PKK’nin ve BDP’nin var mı? ‘Demokratik Özerklik’ denen şey neyin nesidir? Bizzat kendi mucitleri ‘toprağa, sınıra, bayrağa gerek yok, resmi dil yine Türkçe olsun, Kürtler demokratik ulusun bir parçası...’ demiyorlar mı? Öyle olunca bunun, Başbakan Erdoğan’ın sık sık dile getirdiği ‘Tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak!’ söyleminden farkı ne? Böyle bir durumda hala insanları dağda tutmanın, çocukları ve gençleri hala dağa taşımanın gereği var mı?”

“ANA VE BABALAR GERÇEĞİ GÖRDÜ”

Burkay, çocukların, gençlerin ana ve balaların bir bölümüyle de olsa bazı gerçeği gördüklerini de ifade ederek, “Peki siz koca koca siyaset adamları, yıllarını bu işte geçirenler, parlamentoda, belediye başkanlığı koltuğunda oturanlar, örgüt yöneticileri, örgüt medyasının yorumcuları, bu kadarını görmüyor musunuz? Eğer göremiyorsanız sizin için acı bir durum. Görüyor da bile bile yanlışa destek veriyor ve yanlışın ardından sürükleniyorsanız hem sizin için hem Kürt halkı için daha da acı bir durum. Bugün peşinizden gelenler, size alkış çalanlar az olmasa bile, tarihin hükmü çok başka olacak.” şeklinde konuştu.

“BU İŞTE SURİYE GİBİ TOPTAN YIKIMI YAŞAMAK DA VAR”

“Kürt halkının özgürlüğünü isteyen, her şeyden önce eşit haklar ister.” diyen Burkay, 21. yüzyılda ve Türkiye’nin şu koşullarında bunu istemenin, bunun için kitleleri barışçı mücadele yöntemleriyle seferber etmek ve başarıya ulaşmanın pekâlâ mümkün olduğunu belirterek, “Bunu yapmamak, hem de Kürt halkını sürekli kavgaya, çatışmaya sürüklemek ne için.” diye sordu. Burkay, şöyle devam etti:

“Bu işte, Suriye gibi toptan bir yıkımı yaşamak da var, Kürdü ve Türküyle, sağduyulu bir tutumla, demokratik, özgür bir toplumu inşa etmek, Kürt ve Alevi sorunlarını çözmek, böylece kalıcı bir barışa ulaşmak da var.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×