Kazankaya Kanyonu doğa turizmine kazandırılacak

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Kazankaya Kanyonu’nun doğa turizmine kazandırılacağını söyledi. Vali Yazıcı, beraberinde İl Jandarma Komutanı Albay Recep Yalçınkaya, Vali Yardımcıları Kemal Şahin, Yavuz Güner ve Adnan Daldal ile İl...

Kazankaya Kanyonu doğa turizmine kazandırılacak
12 Haziran 2014 Perşembe 21:43

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Kazankaya Kanyonu’nun doğa turizmine kazandırılacağını söyledi.

Vali Yazıcı, beraberinde İl Jandarma Komutanı Albay Recep Yalçınkaya, Vali Yardımcıları Kemal Şahin, Yavuz Güner ve Adnan Daldal ile İl Özel İdare Genel Sekreteri Muammer Yanık ve kaymakamların da yer aldığı bir gezi programı ile Kazankaya Kanyonu’nda incelemelerde bulundu.

Yazıcı ve beraberindeki heyetin Çorum’un Ortaköy ilçesine bağlı İncesu köyünden başlayarak 10 kilometre uzunluğunda ve 3,5 saat süren kanyon yürüyüşü Yozgat’ın Aydıncık ilçesine bağlı Kazankaya köyünde sona erdi. Rehber eşliğinde yapılan doğa yürüyüşü sonrası açıklamalarda bulunan Vali Yazıcı, tarihi ve doğal güzelliği bulunan Kazankaya Kanyonu’nun Türkiye’nin nadide doğal güzellikleri arasında yer aldığını kaydetti. Balık, tilki, tavşan gibi hayvanların yanı sıra kartal, su samuru, akbaba gibi bölgeye has hayvanların varlığının kanyona ayrı bir güzellik kattığını vurgulayan Yazıcı, kanyonun bitki türleri açısından da oldukça zengin olduğunu menengiçten, incir ağaçlarına kadar birçok bitki türünü de barındırdığını ifade etti.

Doğal yapısından dolayı kanyonun bölgede trekking (doğa yürüyüşü) ve dağcılık (tırmanma) gibi doğa sporlarına elverişli bir ortam sağladığını söyleyen Vali Yazıcı, "Kazankaya Kanyonu’nda gerekli altyapı çalışmalarını yapmak istiyoruz. Ziyaretçilere doğal güzelliklerin yanında konaklamadan-çocuk oyun parkına, piknik alanından-spor alanlarına kadar çeşitli sosyal yaşam alanları sağlamak istiyoruz. İlin ve yörenin markalaşması yolunda yürütülen çalışmalara pozitif katkısı olacaktır. Proje sonucunda altyapı eksiklikleri giderilecek ve Kazankaya Kanyonu, dışarıdan ziyarete gelecek yerli ve yabancı turistler için alternatif bir turistik mekân olacaktır." dedi.

Kazankaya Kanyonu için daha önce, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından Turizm Altyapısı’nı Geliştirme Mali Destek Programı Kapsamı’nda Aydıncık Kaymakamlığı ve İl Özel İdaresi tarafından proje hazırlandığını ve sosyal tesisler yapıldığını hatırlatan Yazıcı, "Şimdi de kanyon içerisine yapacağımız yürüyüş yolunu, kanyonun doğal güzelliğini bozmadan, doğal ortamını koruyarak Kazankaya köyü girişine kadar ulaştırmak istiyoruz. 10 kilometrelik bu parkurlara yön ve bilgilendirme levhaları da koyarak kanyonu doğa turizmine kazandıracağız."diye konuştu.

CİHAN

Kazankaya Kanyonu doğa turizmine kazandırılacak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×