"Kazanın ihbarından 4 dakika sonra ambulanslar yola çıktı"

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya, yolcu otobüsünün şarampole uçmasıyla ilgili olarak firma sahibinin 'geç müdahale' açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

23 Ocak 2014 Perşembe 17:33

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya, yolcu otobüsünün şarampole uçmasıyla ilgili olarak firma sahibinin 'geç müdahale' açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını duyurdu. Dr. Öksüzkaya, 112 merkezine kaza ihbarının gece 02.01’de yapıldığını ve ilk ambulanslarında Pınarbaşı ilçesi merkezinden 02.05’de hareket ettiğini duyurdu.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya, Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi yakınlarında yolcu otobüsünün şarampole uçması sonucu 21 kişinin ölümü, 29 kişinin de yaralanmasına neden olan trafik kazasına zamanında müdahale edildiğini belirtti. Geç müdahale yapıldığına dair açıklamaların doğru olmadığını aktaran Öksüzkaya, şu bilgileri verdi: “112 Acil servisimize trafik kazası ihbarı saat 02.01’de yapılmış. 104 saniyelik bir görüşmenin ardından Pınarbaşı ilçesindeki 112 Acil Servis ambulanslarımız saat 02.05’de kaza yerine hareket etti. Pınarbaşı ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıktaki kaza yerine ekiplerimiz saat 02.47’de ulaşmıştır. Yoldaki buzlanma, kar yağışı ve tipiye rağmen ekiplerimiz risk alarak olay yerine daha hızlı intikal etmek için fedakarca hareket etmişlerdir. İlk ihbarın ardından Pınarbaşı ile birlikte Sivas ilinden üç, Gürün ilçesinden bir ve Kayseri merkezi ile Pınarbaşı’ya yakın ilçe merkezlerinden toplam 26 ambulans olay yerine gönderildi. 02.47’de müdahaleler yapılarak yaralıların sevki hastanelere sağlanmıştır. Normal zamanda bile kazanın olduğu bölgeye ambulansların hızlı bir şekilde ulaşması aynı süreyi alacaktır. Geç kalınması da söz konusu değildir.”

Sağlık Müdürü Dr. Öksüzkaya, “Hayatlarını kaybeden insanlarımız için otopsi yapılıyor. İleriki günlerde 21 vatandaşımızın otopsi sonuçları duyurulacaktır belki. Ama şu an için yapılan otopsilerde donarak hayatını kaybeden herhangi bir kişi yok. Ölüm sebepleri travmadan kaynaklandığı belirlendi.” diye konuştu.

Öte yandan, seyahat firması sahibinin, otobüs altında kalarak hayatlarını kaybettikleri sağlık ekiplerince belirlenen insanların, cesetlerine zarar verilmeden çıkartılması amacıyla olay yerine çağrılan ikinci vincin geç gelmesinden dolayı, kazaya geç müdahale edildiği açıklamasında bulunduğu ileri sürülüyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×