Kayserigaz Genel Müdürü Bora: Doğalgaz kullanımı zorunlu hale getirilmeli

Kayserigaz Genel Müdürü Hasan Yasir Bora, Kayseri’nin hava kirliliği konusunda ülke genelinde sorun yaşayan şehirlerden biri olduğunu belirterek, doğalgaz kullanımının zorunlu hale getirilmesinin bile düşünüleceğini ifade etti.

Kayserigaz Genel Müdürü Bora: Doğalgaz kullanımı zorunlu hale getirilmeli
22 Ocak 2014 Çarşamba 18:33

Kayserigaz Genel Müdürü Hasan Yasir Bora, Kayseri’nin hava kirliliği konusunda ülke genelinde sorun yaşayan şehirlerden biri olduğunu belirterek, doğalgaz kullanımının zorunlu hale getirilmesinin bile düşünüleceğini ifade etti. Kömürle ısınma konusunda şehir merkezinde yoğunluğun devam ettiğine işaret eden Bora, “Şehrin hava kirliliği bu nedenle artıyor. Son yıllarda partiküler madde değerinde artış var. Bu da kömürden kaynaklanıyor.” dedi.

Kayserigaz Genel Müdürü Hasan Yasir Bora, şirketlerinin 2013 yılında yaptığı çalışmalarla 2014 yılı yatırımlarıyla ilgili değerlendirme yaptı. 2013 yılında 550 milyon metreküp doğalgaz kullanıldığına dikkat çeken Bora, bu rakamın şu ana kadarki en yüksek tüketim rakamı olduğunu ifade etti. Şebeke uzunluğunun ise 2 milyon 264 bin metreye ulaştığını dile getiren Bora, “Kayseri genelindeki servis kutumuzun sayısı 32 bin 574'e ulaşmıştır. Daha sembolik bir ifadeyle anlatmak gerekirse bugün Kayseri'nin sahip olduğu doğalgaz şebekesi uzunluğu İzmir'den başlayarak Iğdır'a kadar uzanan ve ardından tekrar İzmir'e ulaşabilecek seviyedeki uzunluğa gelmiştir. Bu yıldan itibaren önümüzdeki 3 yıl içerisinde Kayseri'de 100 milyon liralık yatırım yapacağız. Kayseri'de 267 bin konut doğalgaz abonesi var. Her dairede ortalama 3 bireyin yaşadığını varsayarsak, bugün Kayseri nüfusunun 3'te 2'si doğalgazdan faydalanıyor.” diye konuştu.

Kayseri'nin, son yıllarda hava kirliliği konusunda sorun yaşadığını belirten Bora, geçmiş 10 yılda da doğalgaz kullanımının artmasının daha büyük hava kirliliğini ortadan kaldırdığını dile getirdi. Bora, “Buna rağmen şehrimiz hala havası en kirli şehirler listesi içerisinde yer alıyor. Uzmanlarla gerçekleştirdiğimiz görüşmeler, doğalgaz kullanımının tartışıldığı Denizli, Manisa, Karabük, Amasya, Afyon gibi illerden elde ettiğimiz çıkarımlar, bize Kayseri'de doğalgaz kullanımının zorunlu hale getirilmesi gerektiğini gösteriyor. 2004 yılında hava kirliliği konusunda gerileme olmuştu. Ama 2009 yılından itibaren yine artış yaşandı. Özellikle partiküler madde konusunda sıkıntı var. Bu da kömürden kaynaklanan bir sorun." şeklinde konuştu.

Kayseri nüfusunun yüzde 57'sinin doğalgaz, yüzde 47'sinin farklı yakıtları, yüzde 10'nunun ise mutfağında sadece doğalgaz kullandığını açıklayan Bora, ilde kapısına ya da apartmanın içine kadar çekilmiş doğalgaz hattına rağmen 120 bin doğalgaz kullanmayan konut olduğunu söyledi. Bu konutların neden doğalgaz kullanmadığına yönelik araştırmalar yaptıklarını da dile getiren Bora, “Buradaki tespitimiz ev sahibi ve kiracı arasındaki sorun. Ne yazık ki ev sahipleri böyle bir yatırımdan kaçınıyor. Eğer bu konuda bazı illerde olduğu gibi yasal bir zorlama olursa sorun çözülebilecek gibi görünüyor. Bu konuda valilik ve Büyükşehir Belediyesi bir çalışma yapabilir. En azından pilot bir uygulama hayata geçirilebilir." dedi.CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×