Kayseri’deki kazaya gizli buzlanma neden olmuş

Kayseri’de yolcu otobüsünün buzlanma ve kar yağışı nedeniyle sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle meydana gelen kazada 21 kişi hayatını kaybetti.

Kayseri’deki kazaya gizli buzlanma neden olmuş
23 Ocak 2014 Perşembe 13:23

Kayseri’de yolcu otobüsünün buzlanma ve kar yağışı nedeniyle sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle meydana gelen kazada 21 kişi hayatını kaybetti. Kaza ile ilgili incelemeler başlatılırken, otobüsün arka lastiklerinin kar tipi olduğu belirlendi. Ancak ön lastiklerin ise mevsimlik olduğu tespit edildi. İncelemede, otobüsün ön lastiklerinin mevsimlik olmasının kazayı etkilemediği, buzlanma ve kötü hava şartlarına bağlı olarak sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği yapılan ilk tespitler arasında. Gece saatlerinden itibaren de yolda kar küreme ve tuzlama çalışması yapıldığı bildirildi.

Muş iline yolcu taşıyan otobüs, dün İstanbul'dan hareket etti. Ertuğrul K. yönetimindeki 34 DG 5950 plakalı otobüs, Kayseri Pınarbaşı ilçesi yakınlarına geldiği sırada kar yağışı, buzlanma ve hafif sis nedeniyle sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu önce karşı şeride geçti. Daha sonra orta refujdaki boşluk nedeniyle otobüs takla atarak şarampole uçtu. Kaza, yolcuların çoğunluğunun uyuduğu sırada meydana geldi. Yolcular, kazayı otobüs takla attığı sırada fark ettiklerini söylediler. Kendi imkanlarıyla otobüsten çıkan yaralılar, kaza sonrasında otobüsün altında kalanların birçoğunun hayatını kaybettiğini ifade ettiler. 13’ü erkek, 7’si kadın, biri de çocuk olmak üzere 21 kişinin hayatını kaybettiği kazada, yaralılar da Kayseri’deki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

Kazada ölenlerden 9’unun isimleri ise şöyle: Ömer Abanoz (20), Nevzat Cemiloğlu (39), Mervan Karaman (19),Tekin Karasu, Uğur Gökhan Akdeniz, Hüseyin Çıplak, Naim Demir, Mikail Yeler, İzzet Karahan ile 9 yaşlarındaki bir erkek çocuğu olduğu saptandı. Otopsi yapılmak için cesetler Pınarbaşı İlçe Devlet Hastanesi ile Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.

Acıbadem Kayseri Hastanesi’nde tedavi altına alınan otobüs şoförü Ertuğrul K.’nın, kaza ile ilgili olarak gizli buzlanma olacağını ve otobüsün kayması sonucu direksiyon hakimiyetini kaybettiği yönünde bilgi verdiği öğrenildi. Vücudunun çeşitli bölgelerinde kırık olduğu belirlenen ve kafasına aldığı darbeler nedeniyle yüzünde şişlik oluşan sürücünün hastanede uyutulduğu ve tedavisinin devam ettiği belirtildi. Öte yandan Ertuğrul K.’nın Kırşehir ile yakınlarında verilen molanın ardından sonra direksiyon başına geçtiği ifade ediliyor.

Kaza yerinde inceleme yapılırken, yolcu otobüsünün arka lastiklerinin kar tipi olduğu ancak ön tekerlerinin de mevsimlik olduğu belirlendi. Sürücünün de buzlanmaya bağlı olarak direksiyon hakimiyetini kaybettiği tahmin ediliyor. Kaza yerinde incelemede bulunan Kayseri Valisi Orhan Düzgün, buzlanma ve hafif kar yağışına bağlı olarak sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi ve sonrasında otobüsün takla atması sonucu kaza meydana geldiğini düşündüklerini ifade etti. Düzgün, kazanın meydana geldiği noktanın 1900 metre rakımlı yükseklikte olduğunu anlatarak, gece saatlerinden itibaren de yol açma ve yolda tuzlama çalışması yapıldığına dikkat çekti. Düzgün, kazada 21 kişinin hayatını kaybettiğini ve 29 kişinin de yaralandığını belirtti. Yapılan ilk incelemeler sonucunda da kazanın buzlanma ve kötü hava şartlarına bağlı olarak meydana geldiği ifade ediliyor.

Kayseri’deki çeşitli hastaneler ile Pınarbaşı Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan yaralıların isimleri şöyle: Otobüs şoförü Ertuğrul Karasu, Zeki Üzüm, Yunus Önegel, Muhammed Fatih Tunç, Bahattin Kıyak, Tahsin Akkaya, Serhat Özer, Yasin Becerikli, Çetin Becerikli, Atilla Koca, Zeynep Karahan,Yusuf Karahan, Sevgül Karahan,Gülhayat Karahan, Kadir Karahan, Fuat Bakın, Salih Saygılı,Uygar Aydın, Sibel Aydın, Necdet Bakın, Serkan Karasu, Asım Aydil, Sercan Aydil, Faruk Aydın, İrhan Karabeyeseroğlu, Deniz Ergül, Hamit Barık, Ömer Koca, Serkan Bayraktaroğlu.CİHAN

Kayseri’deki kazaya gizli buzlanma neden olmuş


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×