Kayseri’de 'Uluslararası Kadın Girişimcilik Çalıştayı' düzenlenecek

Kayseri Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu ve kurul üyeleri, Vali Düzgün’ü makamında ziyaret ederek, 6-7 Mart tarihlerinde düzenlenecek ‘Uluslararası Kadın Girişimcilik Çalıştayı’nın hazırlık çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kayseri’de 'Uluslararası Kadın Girişimcilik Çalıştayı' düzenlenecek
22 Ocak 2014 Çarşamba 17:33

Kayseri Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu ve kurul üyeleri, Vali Düzgün’ü makamında ziyaret ederek, 6-7 Mart tarihlerinde düzenlenecek ‘Uluslararası Kadın Girişimcilik Çalıştayı’nın hazırlık çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Vali Orhan Düzgün, Kayseri Kadın Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenecek 'Uluslararası Kadın Girişimcilik Çalıştayı'na Kayseri Valiliği’nin de destek vereceğini belirterek, “Girişimcilik ruhuyla öne çıkan kentimizde kadın girişimciliğinin de gelişmesi ve bu çalıştay ile bu projeye gönül vermiş kadınlarımızın sesinin uluslararası alanda duyurulacak olması bizleri mutlu ediyor.” dedi. Kurul Başkanı Sema Karaoğlu, ziyarette, Vali Düzgün’ün bugüne kadar kurul çalışmaları ile yakından ilgilendiğini, toplantılarına katıldığını, çalıştay fikri gündeme geldiğinde ise kendilerini cesaretlendirdiğini söyledi.

Bu destek sayesinde başlattıkları çalışmalar sonucunda 6-7 Mart tarihlerinde Kayseri’de Uluslararası Kadın Girişimcilik Çalıştayı düzenlenmesinin kesinlik kazandığını anlatan Karaoğlu, çalıştaya, ulusal ve uluslararası alanda kendini kanıtlamış kadınların katılarak tecrübelerini paylaşacağını, kadınların girişimciliğini destekleyici kararlar alınacağı gibi kadınların bu anlamdaki gür sesinin Kayseri’den dünyaya yayılacağını belirtti.

Vali Düzgün de girişimcilik ruhunun yüzyıllardır nesilden nesile aktarıldığı Kayseri’de, kadın girişimciliği üzerine uluslararası bir çalıştayın düzenlenecek olmasını son derece memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Günümüzde de ahlak ve meslek ilkeleri ile örnek alınan Ahi Evran’ın, 13. yüzyılda Kayseri’ye gelerek Fatma Bacı ile evlendiğini hatırlatan ve Fatma Bacı’nın da tıpkı Ahi Evran gibi kadınların ticari hayattaki varlığını şekillendirdiğini dile getiren Vali Düzgün, “O dönemden bu döneme girişimcilik ruhu Kayseri’de hep yaşatılmıştır. Girişimcilik ruhuyla öne çıkan kentimizde, kadınlarımızın sesinin uluslararası alanda duyurulacak olması bizleri mutlu ediyor.” dedi.

Kayseri Valiliği olarak, kadın girişimcilerin her zaman yanında olduklarını ve çalışmalarını desteklediklerini, kent için büyük önem taşıdığına inandığı, bu çalıştayda da desteklerinin devam edeceğini kaydeden Vali Düzgün, şöyle devam etti: “İki gün sürecek çalıştayda, “Umut Veren Kadın Girişimciliği” konulu panel ile Ekonomik İşbirliği Sanayi ve Ticaret Odaları Kadın Girişimciler Kurulu Toplantısı yapılacaktır. Azerbaycan, Afganistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden kurul üyeleri Kayseri’deki toplantıda bir araya gelecek. Çalıştay masalarında sorunlar ve çözüm önerileri akademisyenler ve uzmanları tarafından değerlendirilecek. Ayrıca, yapılan konuşmalar ve değerlendirmeler sonucunda uluslararası alanda bağlayıcılığı bulunan çalıştay bildirgeleri yayınlanacak. Kadınlarımızın daha çok üretmesi, ekonomiye daha çok katkı vermesi için sağlam bir irade ortaya konulacak. Tüm bunlar düşünüldüğünde Kayseri’deki çalıştayın önemi bir kez daha anlaşılıyor.”

Vali Düzgün, çalıştayın organizasyonunu üstlenen Kadın Girişimciler Kurulu başta olmak üzere, çalıştaya Kayseri’den destek verecek kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da destek verdiği çalıştayda 2 gün boyunca, uluslararası kadın girişimci kurullarının başkanları, uluslararası şirketlerin kadın yöneticileri, kadın akademisyenler ve gazeteciler, moderatörler eşliğinde sunumlar yapıp, tecrübelerini paylaşacaklar. Çalıştay sonunda çalıştay bildirgesi yayınlanacak ve uluslararası alanda dağıtımı sağlanacak.CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×