Kayseri'de eğitim gören Somalili öğrencilerden Kimse Yok Mu’ya teşekkür

Kayseri’de eğitim gören Somalili öğrenciler Kimse Yok Mu Derneği Kayseri Şubesi'ni ziyaret etti.

Kayseri'de eğitim gören Somalili öğrencilerden Kimse Yok Mu’ya teşekkür
11 Şubat 2014 Salı 15:48

Kayseri’de eğitim gören Somalili öğrenciler Kimse Yok Mu Derneği Kayseri Şubesi'ni ziyaret etti. Öğrenciler, kendilerine eğitim imkanı sağlayan derneğe teşekkür ederek, derneğin şube başkanına çiçek verdi.


Somali’de eğitim bakanlığı ile yapılan çalışma sonucunda Kimse Yok Mu Derneği aracılıyla getirilen çok sayıda öğrenciden 30’u Kayseri’de eğitim görüyor. 15’i üniversite, 15’i de lise eğitimi alan Somalili gençlerden bir grup, Kimse Yok Mu Derneği’ni ziyaret ederek kendilerine sağladıkları katkıdan dolayı teşekkür etti. Somalili gençler, ülkelerindeki eğitim şartlarının çok iyi olmadığını dile getirerek, burada aldıkları yüksek seviyedeki eğitim sonrasında ülkelerine dönüp hizmet edeceklerini belirtti.

Kimse Yok Mu Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Abdurrahman Haskaraman’a, derneğe teşekkür ederek çiçek veren gençler, kendileri için yapılan hizmetleri anlattı. Gençlere teşekkür eden Haskaraman ise Kimse Yok Mu’nun vesile olmasıyla Türkiye’ye gelen gençlere katkı sağlandığını ve Kılıçaslan Liseleri ile üniversitede eğitim aldıklarını belirtti. Haskaraman, onların burada eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkelerine dönerek faydalı olacaklarına inandıklarını belirtti.

ALLAH’A ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ BİZİ BULDULAR VE İMKAN SUNDULAR

3 yıldır Türkiye’de bulunan Somalili genç Haşim Muhammed Amin, Kimse Yok Mu Derneği tarafından Türkiye’ye eğitim amaçlı getirilen öğrencilerden olduklarını belirterek, şöyle konuştu: “Allah’a şükürler olsun ki onlar bizi buldular ve buraya getirdiler. Çünkü ülkemizde eğitim alma imkanı kimileri için var kimileri için yok. İmkan bulamayanlar da var. Bizim ülkemizde sınav yapıldı. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler olarak Türkiye’ye geldik. Buradaki eğitimimiz ile ilgili bütün masraflarımızı Kimse Yok Mu karşılıyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Çünkü bizim en iyi şekilde eğitim almamızı sağlıyorlar. Bizde burada aldığımız eğitim sonrasında ülkemize döneceğiz ve ülkemiz için faydalı olacağız.”

KİMSE YOK MU SAYESİNDE 4 DİL ÖĞRENDİM

Muhammed Kasım, Kimse Yok Mu Derneği tarafından Türkiye’ye eğitim almak için getirildiğini ifade ederek, dernek sayesinde sağlanan eğitim imkanıyla 4 dil öğrendiğini ve çok mutlu olduğunu dile getirdi. Öğretmen olmak isteyen Kasım, ülkesine dönerek oradaki insanlara yardım etmek istediğini belirtti. Ülkesindeki eğitim şartlarının zorluğundan bahsederek, kendi ülkesi gençliğine hizmet etmeyi hedeflediğini anlatan Kasım, ülkesinde eğitim kalitesinin çok yüksek olmadığını hatırlatarak, “Bizim orada ders sayısı çok az. Burada ders çok. Eğitim çok iyi. Çok kaliteli bir eğitim var. Bu eğitim kalitesini ülkemize taşımakta istiyorum. Öğretmen olarak bunu başaracağız. Ülkemizi de öğretmenlik çok önemli ve birçok insanı kurtarabilir. Somali de bir sınıfta 60 kişi filan var. Oradan çıkıp buraya geldim. 3 yıldır buradayım. Burada ben 4 dil öğrendim. İngilizce, Türkçe, Almanca ve Arapça öğrendim. Somali’de yurtdışında eğitim almak çok zor. Parası olanlar gidip yurtdışından eğitim alıyor. Kimse Yok mu geldi ve artık fakir insanların çocukları da yurtdışında eğitim almaya başladı. Çok şükür Türkler, Kimse Yok mu Derneği bize yardım ediyorlar.”

KİMSE YOK MU BENİM EĞİTİM ALMAMI DAYIMIN GÖZ AMELİTANI YAPTIRDI

Somalili gençlerden birisi Adnan Ahmet, Kimse Yok Mu’nun ülkelerinde eğitim yardımında bulunduğunu belirterek, derneğin, çok sayıda açtırdığı su kuyuları sayesinde insanların sıkıntılarının giderildiğini belirtti. Ahmet, “Kimse Yok Mu hastaneler aracılıyla sağlık hizmeti veriyor. Kimse Yok Mu Derneği’nin açtığı hastanede dayım gözlerinden ameliyat oldu. Gözleri ile ilgili sağlık sorunun ortadan kalktı. Benimde Türkiye’de okumama imkan sağladı. Biz yazın ülkemize gittiğimizde orada Türklere tercümanlık yaparak hizmet veriyoruz. Sağlık hizmeti verilirken katkı sağlıyoruz. Su kuyularıyla açlıkların bitirilmesi noktasında önemli katkıları oldu. Somali’deki kuraklıkta Kimse Yok mu bize yardım etti. Çok şükür Kimse Yok mu birçok ihtiyacı karşıladı.” diye konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×