Kayseri Mahallesi’nde yüzyıl öncesi hayat canlanacak

Kültür Yolu Projesi içerisinde yer alan Kayseri Mahallesi'nde sona yaklaşıldı. Şehrin yıllar önceki geleneksel hayatına ışık tutacak Kayseri Mahallesi hizmete açıldığında insanlar yüzyıl önceki hayata burada tanıklık edecek. Mahallede...

Kayseri Mahallesi’nde yüzyıl öncesi hayat canlanacak
02 Temmuz 2014 Çarşamba 14:18

Kültür Yolu Projesi içerisinde yer alan Kayseri Mahallesi'nde sona yaklaşıldı. Şehrin yıllar önceki geleneksel hayatına ışık tutacak Kayseri Mahallesi hizmete açıldığında insanlar yüzyıl önceki hayata burada tanıklık edecek. Mahallede yüz yıl önceki bakkal, kasap, fırın ve aktarlar canlandırılacak.

Kayseri'yi cazibe merkezi haline getiren Büyükşehir Belediyesi'nin kültür sanat ve turizm alanındaki projelerinden birinde daha sona yaklaşılıyor. Selçuklu Medeniyeti Müzesi ile Kültür Yolu Projesi'nin başlangıç noktasını ziyarete açan Büyükşehir Belediyesi, bitiş noktası olan Kayseri Mahallesi'ni de bu yıl tamamlamayı planlıyor. Proje kapsamında şu ana kadar 50'ye yakın konak restore edilirken çevre düzenlemesi ve altyapı çalışmaları da tamamlandı.

Geleneksel Kayseri Mahallesi'ne has bakkal, kasap, fırın, aktar gibi esnafların olacağı mahallede ayrıca butik otel, restoran, kafeterya, sergi salonu gibi turizme dönük tesisler de bulunacak. Sosyal yaşamdan, geleneksel mimariye, yemek kültüründen musikiye kadar eski Kayseri yaşantısına ait birçok unsurun yer alacağı Kayseri Mahallesi'nin bu yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Dış cephelerindeki onarımla birlikte iç tefrişat ve tezyinat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Geleneksel Kayseri Evleri'nin mimarisine uygun olarak gerçekleştirilen tavan süslemeleri ahşap oymacılığının en güzel örneklerini yansıtıyor. Ayrıca taş işlemeleri, ahşap süslemeleri ve sütunbaşları da geleneksel dokuya uygun olarak yeniden ortaya çıkartılıyor.

CİHAN

Kayseri Mahallesi’nde yüzyıl öncesi hayat canlanacak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×