Kayıhan Pala: Sağlık Torba Yasası kabul edilirse istifa eden hekim sayısı artar

Bursa Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, ‘Torba yasa’ ile aile hekimlerine getirilen yeni yükler sebebiyle şu ana kadar 40 doktorun istifa ettiğini açıkladı.

Kayıhan Pala: Sağlık Torba Yasası kabul edilirse istifa eden hekim sayısı artar
16 Ocak 2014 Perşembe 15:18

Bursa Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, ‘Torba yasa’ ile aile hekimlerine getirilen yeni yükler sebebiyle şu ana kadar 40 doktorun istifa ettiğini açıkladı. Pala, “Birinci basamaktan istifa edecek hekimlerimizin sayısın da artma olabilir.” dedi.

    Bursa Tabip Odası Başkanı Kayıhan Pala, hekimlerin acil durumlarda mesleklerini yapmasını engelleyen, güvencesiz ve taşeron çalışma biçimini meşrulaştıran, Aile Sağlık Merkezi'nde (ASM) çalışan aile hekimleri ve diğer sağlık çalışanlarını kamu hastanelerinde acil nöbet tutmaya zorlaşan Sağlık Torba Yasası’nın, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile sağlık iş kolunda ki sendikalar ve birinci basamak hekimlerinin örgütlü olduğu derneklerin haklı muhalefetine rağmen TBMM’de kabul edildiğini hatırlattı.

    Başkan Kayıhan Pala, TTB Merkez Konseyi'nin yasanın onaylanmaması talebiyle Cumhurbaşkanı ile bir görüşme yaparak Torba Yasası'nda aile hekimlerinin acillerde nöbet tutmasının oluşturacağı sorunlar ve Torba Yasasında yer alan diğer maddelerle ilgili karşı olma gerekçelerinin anlatıldığını belirtti.

    Görüşmede Cumhurbaşkanı'nı Torba Yasası'nı onaylamayarak TBMM’ye geri göndermesinin istendiğine vurgulayan Pala, aksi durumda yürüttükleri mücadeleyi farklı etkinliklerle daha etkin bir şekilde sürdüreceklerini söyledi. Pala, yasanın bu şekliyle yasalaşması halinde hastalara ait bilgilerin sağlık kuruluşları tarafından hastaların izni alınmaksızın ikinci veya üçüncü şahıslara açılmasının söz konusu olacağına vurgu yaptı.

    HEKİM İŞGÜCÜ PİYASASI DÜZENLEME YASASI

    Yasanın şu andaki haliyle ‘Tam Gün Yasasından’ ziyade ‘Hekim İşgücü Piyasası Düzenleme Yasası’ olduğunun altını çizen Pala, yasanın bu bağlamdaki adının hekim işgücü piyasası düzenleme yasası olduğuna vurgu yaptı. 2004 yılından bu yana aile hekimliği sisteminin başından beri sorunlu bir sistem olduğunun altını çizen Kayahan Pala, bu yasanın birinci basamağın tasfiyesi anlamına geldiğini ifade etti.

    Yasa ile yoğun bir iş gücü bulunan hekimlerin yeni bir işgücü ile karşı karşıya kaldığının altını çizen Pala, “Buradan sağlık bakanına seslenmek istiyoruz. Anlıyoruz kafanız çok karışık. Ama kafa karışıklığını gidermenin en iyi yöntemi bilimden beslenmektir.” dedi.

    Bursa’da aile hekimliğinden istifa eden aile hekim sayısının 40’a ulaştığını bildiren Kayıhan Pala, şunları söyledi: “Eğer bu uygulamalar geçerli olursa, bundan sonra da ne yazık ki meslektaşlarımız üretimden gelen güçlerini kullanmaktan yanadır. Bu, aynı zamanda hastalarımızın hizmete erişimi açısından bir sıkıntı oluşturabileceği gibi bir süre sonra birinci basamaktan istifa edecek hekimlerimizin sayısının da giderek artmasına yol açabilir. Biz buradan sağlık gibi yaşamsal konularda çok aceleye getirilmiş ve deyim yerinde ise ne bulduysan torbaya at anlamına gelecek düzenlemelerden uzak durmaya çağırıyoruz.”

    Bursa Tabip Odası olarak bu tip uygulamalara karşı durup razı olmayacaklarını anlatan Kayıhan Pala, üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını sözlerine ekledi. CİHAN

Kayıhan Pala: Sağlık Torba Yasası kabul edilirse istifa eden hekim sayısı artar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×