Kavşaklardaki kural ihlalini sürücüler ağır ödüyor

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı verilere göre, trafik kazalarında geçtiğimiz yıl yaklaşık 4 bin kişi öldü, 280 bin kişi yaralandı.

Kavşaklardaki kural ihlalini sürücüler ağır ödüyor
05 Mart 2014 Çarşamba 11:58

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı verilere göre, trafik kazalarında geçtiğimiz yıl yaklaşık 4 bin kişi öldü, 280 bin kişi yaralandı. 2014’ün ilk 2 ayında ise bin 500’ün üzerinde kaza meydana geldi. Oluşan kazaların birçoğu aşırı hız ve sürücülerin dikkatsizliği ve trafik kazalarına uyulmaması sonucu oluştu. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan mobese kaza görüntülerinde, özellikle sürücülerin kavşaklardaki geçiş üstünlüğü kuralına uymaması birçok kazayı da beraberinde getirdi. Kavşaklarda trafik ışıklarına ve uyarı levhalarına aldırmayan sürücüler, karşı yönden gelen araçlarla çarpışması sonucu geçtiğimiz ay binin üzerine kaza meydana geldi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, 2013 yılında polis ve jandarma sorumluluk bölgesinde meydana gelen kaza istatistiklerine göre; ülke genelinde bir yılda meydana gelen 374 bin 378 kazanın 3 bin 1’i ölümlü, 158 bin 164’ü ise yaralamalı olarak kayıtlara geçti. Geçen yıl kazaların en ölümlü sebebi yine sürücü unsuru oldu. 110 bin 128 kazaya otomobil karışırken 77 kazaya tren, 99 kazaya at arabası, 55 kazaya tramvay ve 505 kazaya ise ambulans karıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından servis edilen mobese görüntülerinde de sürücülerin kavşaklarda yaptıkları kural ihlalleri kazalara davetiye çıkardı. Geçtiğimiz Ocak ayında, kavşaklarda geçiş önceliğine uymama nedeniyle binin üzerinde trafik kazası meydana geldi. Kazalar, özellikle kavşak noktalarında ışıklara dikkat etmemesi ve trafik uyarı levhalarına uymaması nedeniyle oldu.

    Mobese tarafından kaydedilen görüntülerde birçok kazada, sürücülerin hatasının olduğu gözlendi. Kavşaklara aşırı hızla giren sürücüler, karşı yönden gelen araçları geç fark etmesi üzerine kazalar meydana geldi. Birçok olay araç içerisinde bulunanların yaralanması ve ölmesi ile sonuçlandı. Meydana gelen trafik kazalarında motosiklet sürücülerinin de trafik kurallarına uymaması dikkat çekti. Kavşaklarda öncelik hakkını ihlal eden motosiklet sürücüleri kazalara neden oldu. Özellikle sürücülerin motosiklet üzerinde herhangi bir koruyucu tedbir almadığı gözlendi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×