KASİAD’tan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a destek

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Başkanı Abdurrahman Hacıkerimoğlu, baskı ve ötekileştirmenin yapıldığı bir günde Anayasa Mahkemesi Başkanı (AYM) Haşim Kılıç'ın, toplumsal doğruları cesaretle dillendirme erdemi göstermesinden...

KASİAD’tan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a destek
02 Mayıs 2014 Cuma 17:53

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Başkanı Abdurrahman Hacıkerimoğlu, baskı ve ötekileştirmenin yapıldığı bir günde Anayasa Mahkemesi Başkanı (AYM) Haşim Kılıç'ın, toplumsal doğruları cesaretle dillendirme erdemi göstermesinden dolayı tebrik etti.

Hacıkerimoğlu, yaptığı basın açıklamasında, Türkiye'nin tüm kurumlarıyla demokratik bir işleyişe sahip olması için hukuk devleti olması gerektiği, son dönemde mesnetsiz iddialarla hukuk sisteminin yıpratıldığına vurgu yaptı. Hacıkerimoğlu, “Hukukun üstünlüğü ilkesinin yara almasının, iş dünyasında da ciddi tedirginliğe sebep olduğu bu dönemde, Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç'ın Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun 52. yılı sebebiyle yaptığı konuşmada; hukuk karşısında her bir bireyin eşit olması, hukukun üstünlüğü, demokratik sistemlerde güçler ayrılığı ilkesinin hayati rolü ve yargının bu güç dengesindeki yeri, başta insan onuru olmak üzere bireysel hak ve özgürlüklerin garanti altına alınması gibi evrensel değerlere vurgu yaparak ilgili herkese çağrıda bulunmasını takdir ettiğimizi ifade etmek isterim. Bu kararlı ve tarafsız duruşun tüm yargı mensuplarına, karar verirken her şart ve zamanda sadece ve sadece hukuku temel almaları için ilham vereceğini ümit ediyorum. Anayasal düzenimizin garantisi olan Anayasa Mahkemesi'nin Başkanı'nın mahkemenin bütün üyelerinin onayını alarak, adaletin tesisine dair hem hukuk sistemine hem de siyaset alanına yönelik eleştirileri dikkatle ele alınmalı ve değerlendirilmelidir. Yakın tarih bize toplumların sıkıntılı dönemleri ancak hukuku işleterek ve ortak toplumsal değerleri yücelterek aşabileceklerini göstermiştir. 'Adalet Mülkün Temelidir' ifadesinde tam manasını bulan hukukun üstünlüğü ve adalet anlayışının devletin ve toplumsal refahın merkezi olduğu gerçeğini asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Bir toplumun vicdanı olan hukuk sistemi, karşısındaki güçlü de olsa, haklı olanın hakkını alabileceğinin teminatı olmalıdır." dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×