KARSİAD: HSYK’nın yapısının ve işleyişinin değiştirilmesine karşıyız

Kars'ta faaliyet yürüten, Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği(KARSİAD) HSYK düzenlemesiyle ilgili bir açıklama yaptı.

KARSİAD: HSYK’nın yapısının ve işleyişinin değiştirilmesine karşıyız
14 Ocak 2014 Salı 11:28

Kars'ta faaliyet yürüten, Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği(KARSİAD) HSYK düzenlemesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Murat Dereci imzalı açıklamada, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısını ve işleyişini değiştirmeyi öngören düzenlemeye karşı olduklarının altı çizildi.

Yazılı açıklamada, düzenlemenin 2010 Referandumu’nda milletin ortaya koyduğu iradeye saygısızlık ve vefasızlık olacağı dile getirilerek şu ifadelere yer verildi; "Son dönemde ortaya çıkan yolsuzluk ve rüşvet operasyonları ve sonrasında yaşananları dikkatle takip etmekteyiz. Benzer durumlarda AB ve Dünya nasıl hareket etmekte, olayların üzerine nasıl gitmekte çok iyi gözlemlemekteyiz. Hatta gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler; yaşanan yolsuzluk soruşturmaları ve yolsuzluklara karıştığı iddia edilenlere karşı; ülke üst yöneticilerinin, yasama, yargı ve yürütme erklerinin, ülke medyasının ve kamuoyunun aldıkları tavırları ibret ve gıpta ile izlemekteyiz."

ÜLKE ÇAPINDA PERSONEL KIYIMINI ŞAŞKINLIKLA GÖZLEMLİYORUZ

Açıklamada ülke çapında yürütülen personel kıyımına da vurgu yapılarak, "Kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü ve hukuk karşısında herkesin eşit olması gibi hukuk devleti olmanın temel ilkeleri bütün siyasi görüşler için vazgeçilmezdir. Ülkemizde ise yaşanan süreçte adli kovuşturma ve yargılamada yakınları bulunanların kovuşturmayı yapan emniyet ve yargı mensuplarını görevlerinden aldıklarını ve bunu ülke çapında bir personel ve bürokrat kıyımına dönüştürdüklerini büyük bir şaşkınlıkla gözlemlemekteyiz.

İlgili personel ve bürokratlar için herhangi bir tahkikat veya takibat bulunmazken, bir yaftayla yaftalanıp bürokrat kıyımını gözlemlediğimiz gibi, yargılama sürecinde masumiyet karinesi ilkesine çok değinilen yolsuzluk operasyonundaki beklenti, ülke çapında çalışan personel ve bürokratlar için sanki yargılama yapılmışta suçlu bulunmuşlar algısı oluşturulduğu da dikkatlerimizden kaçmamaktadır."

'MİLLETİMİZİN ORTAYA KOYDUĞU İRADEYE SAYGISIZLIK VE VEFASIZLIKTIR'

HSYK'nın yapısı ve işleyişinin değiştirilmesine karşı olduklarının altının çizildiği Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği açıklamasında ayrıca bu açıklamaya sebep teşkil eden son gelişmede ise TBMM’ye sevk edilen bir yasa tasarısı ile zaten ağır ithamlar ve basın yoluyla baskı altında tutulan yargı mensuplarının, hukuki tarafsızlığını ve bağımsızlığını imkansız hale getireceği üzerinde durularak, "Atama ve soruşturmalarını tümüyle Adalet Bakanı’na bağlayacak bir düzenlemenin getirilmeye çalışılmaktadır. Hükümetin bir önceki Adalet Bakanı'nın yurtiçi ve yurt dışında her zeminde büyük bir gururla anlattığı gibi, AB normları ve Venedik Kriterlerine uygun bir şekilde HSYK, 2010'da yapılan referandum sonucunda milletimizin yüzde 58 evet oyu ile daha bağımsız hale getirilmişti. Hal böyleyken HSYK üyeleri ve ülkemizin önde gelen hukukçuları tarafından yargının yürütmeye bağlanması anlamına geldiği için Anayasa'ya aykırı olduğu ifade edilen bir yasal düzenleme ile HSYK’nın yapısının ve işleyişinin değiştirilmesine karşı olduğumuzu açık bir şekilde ifade etmek istiyoruz. Yapılmak istenilen değişikliklerin 2010 yılında milletimizin ortaya koymuş olduğu iradeye saygısızlık ve vefasızlık olacağını kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Yaşadığımız bu süreç kısa ve orta vadede ulusal ve uluslararası arenada çok ağır ekonomik ve ticari maliyetler getirecektir. Büyüme ve gelişme için hem yurtdışından doğrudan yatırıma, hem de yurtdışından finansman bulmaya ihtiyacı olan Türk ekonomisinin, yurt dışında 'öngörülebilir bir hukuk devletinden', 'bir gecede değiştirilebilen sözde kanunlar ülkesine' dönüşen ülke algısı nedeniyle ciddi bir güven, finansman ve yatırımcı kaybına uğrayacağı endişesini taşıyoruz.

Hem emniyet teşkilatında hem de yargıda yapılmaya çalışılan değişikliklerin, aslında yargılamaya konu olan şahısların masumiyet karinelerine zarar verdiği ve daha en baştan suçlularmış gibi bir algı oluşturduğunu da unutmamalıyız. Herkesi devletimizin ve ülkemizin geleceğini muhafaza etmek için adalete ve hukukun üstünlüğüne saygılı olmaya ve yargının bağımsızlığını zedeleyecek adımlar atmamaya davet ediyoruz.

Erklerin işleyişinde büyük bir sıkıntıyı ortaya çıkaran ve devletimizin geleceğini tehdit eden bu hususta başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Meclis Başkanımız, Sayın Başbakanımız, Millet vekillerimiz ve Sayın Muhalefet Liderleri olmak üzere tüm sorumluları göreve davet ediyoruz." denildi. CİHAN

KARSİAD: HSYK’nın yapısının ve işleyişinin değiştirilmesine karşıyız


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×