'Karne durumu ne olursa olsun, tatil döneminde çocuklarla iletişim kurun'

PAL Oyuncak Eğitim Uzmanı Osman Metin, yarıyıl tatilinde nitelikli vakit geçirmek için oyun tavsiyelerinde bulundu.

'Karne durumu ne olursa olsun, tatil döneminde çocuklarla iletişim kurun'
28 Ocak 2014 Salı 15:28

PAL Oyuncak Eğitim Uzmanı Osman Metin, yarıyıl tatilinde nitelikli vakit geçirmek için oyun tavsiyelerinde bulundu. Metin, "Öğrenciler yoğun bir dönemin ardından iple çektikleri tatile kavuştular. Karne durumları ne olursa olsun tatil döneminde çocuklarla iletişim kurarken dikkat edilmesi gereken temel durumlar var." dedi.

Osman Metin, velileri yarıyıl tatili için uyarırken, öğrencilerin başarılarını ödüllendirmek amacıyla verilen küçük hediyelerin çocuklara faydalı olacağını söyledi. "Tatil dönemlerinde çocukların başarı düzeyini artırmak için ders ve oyun zamanlarını planlayın." diyen Metin, "Motivasyonlarını ders çalışma bakısı altında bırakmayın. Okulda verilen ödevlerin ve yeni dönem hazırlıklarının yapılmasını sağlayın, ancak bunu tatil süresine yayarak yapın." tavsiyesinde bulundu. Tatil boyunca çocuklarla birlikte zaman geçirmenin önemli olduğunu anlatan Metin, "Çocukları sinemaya götürün, onlarla oyunlar oynayın, akraba ziyaretleri yapın, onların sosyalleşmesini sağlayın. Siz de çocuklarınızla birlikte sosyalleşin. Ailesiyle verimli zaman geçiren öğrencilerin, okulda daha başarılı olduklarını unutmayın." ifadelerini kullandı. Metin, şunları kaydetti:

"Kız ve erkek çocuklarının ilgi alanlarına göre ev içinde onlara küçük görevler verin. Tatil süresi boyunca evde çocuklarınızla geçirdiğiniz süreyi iyi değerlendirin. Tatil döneminde onlarla birlikte odalarını düzenleyin ve bunu yaparken onlara yapabilecekleri oyun tadında işler verin. Bu durum hem çocuğunuzla iletişiminizi artıracak hem de çocuğunuzun öz güven kazanmasını sağlayacak. Tatilin öğrenciler için bir oyun ve dinlenme süresi olduğunu unutmayın. Çocuğunuz hem arkadaşlarıyla hem de sizinle oyun oynamak ister. Türkiye’de özellikle bu yıl okullarda ders olarak okutulan akıl oyunlarından faydalanın. Çocuğunuz matematik, konsantrasyon, görsel algı, sosyal iletişim gibi yeteneklerini geliştirmek için onun yaş grubuna uygun akıl oyunları alın ve ailece bu oyunları oynayın. Emin olun siz de en az çocuklar kadar eğleneceksiniz."

PAL Oyuncak Ürün Müdürü Murat Üstünbaş da özellikle klasik öğrenme metotlarından sıkılan öğrencileri, okula ve derse adapte etmek için akıl oyunlarını önerdi. Üstünbaş, "Örneğin çocuğunuzun görsel algı yeteneğini geliştirmek istiyorsanız Equlibrio, Block bodies, Shapy gibi akıl oyunlarından, eğer çocuğunuz matematikte sorun yaşıyorsa Meta-Forms, Q-Bitz gibi oyunlardan faydalanabilirsiniz. Keva, Six, Mangala gibi akıl oyunları ile de çocuğunuzun düşünme becerileri ve problem çözme yeteneklerini geliştirebilirsiniz." bilgisini verdi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×