‘Karne baskısı çocuğu okuldan soğutur’

Yaklaşık 17 milyon öğrencinin karne alacağı 2 haftalık tatile sayılı günler kala Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Doç.

‘Karne baskısı çocuğu okuldan soğutur’
23 Ocak 2014 Perşembe 16:13

Yaklaşık 17 milyon öğrencinin karne alacağı 2 haftalık tatile sayılı günler kala Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hidayet Tok, aileleri zayıf karne konusunda uyardı. Tok, “Karne notu kötü diye çocuklarınıza aşırı baskı uygulamanız onların okuldan soğumalarına neden olabilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.” dedi.

Karne notunun çocuğun zeka seviyesi ve kapasitesinden daha çok dönem içerisinde derslerde göstermiş olduğu performansıyla ilgili olduğunu kaydeden Tok, “Karnesi kötü olan çocuğu geri zekalı ya da kapasitesiz olarak algılamamak gerekir. Çocuğa bu bilgiler ışığında yaklaşmalısınız. Başarısız olan çocuklarımızın büyük çoğunluğunda planlı-programlı çalışmama, dikkat eksikliği ve konsantrasyon eksikliği gibi sorunlar vardır.” diye konuştu. Günümüz çocuklarının teknolojinin gelişmesiyle daha çok ekran önünde olduklarını vurgulayan Tok, “Kimi çevrelerin ‘ekran nesli’ diye adlandırdığı günümüz çocukları vakitlerinin büyük bir bölümünü cep telefonu, bilgisayar, TV ekranı karşısında geçiriyor. Bu konuda veliler bilinçli davranmalı. Bilinçsiz kullanıldığında söz konusu teknolojilerin başarısızlığa yol açtığını belirten araştırmalar vardır.” şeklinde konuştu.

Önemli olan çocuğun kötü karne getirmesinin altında yatan nedenleri araştırmak ve bulmak diyen Tok, “Başarısızlığının nedeni çocuklara şiddet kullanmadan araştırılmalı, çocuklarla konuşulmalı ve bir veli olarak buna üzüldüğümüzü belirtmeliyiz. Ancak, diğer taraftan, aşırı baskı yaparak bağırıp çağırarak çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkilememeliyiz, yapıcı bir değerlendirmede bulunmalıyız.” diye konuştu.

“TATİLDE İSTEDİKLERİNİ YAPMALARINA İZİN VERİN”

Tok, Şubat tatilinde velilere ve öğrencilere şu önerilerde bulundu: “Ara tatilde çocuklarınızı istediği bir kitabı alıp okumalarını sağlayabilir veya imkan varsa sportif ve kültürel faaliyetlere yönlendirebilirsiniz. Okul dışı etkinlikler çocuğu motive eder, şevkini artırır, enerjisini tazeler. Çocukların ruhsal durumları açısından bu tür etkinlikler çok önemlidir.”

İyi bir karnenin takdir edilmesi gerektiğini belirten Tok, sözlerini şöyle tamamladı: “Karneden daha fazla çocuğun çalışma davranışı takdir görmeli, memnuniyetimizi açıkça belirtmeliyiz, küçük de olsa bir hediye ile ödüllendirmeliyiz.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×