Karapınar kömürü 6,5 milyar metreküp doğalgaz ithalatını önleyecek

Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Mehmet Üzer, Karapınar havzasında bulunan 1,832 milyar ton kömürün, yapılacak termik santralde enerjiye dönüştürülmesiyle Türkiye’nin 6,5 milyar metreküp doğal gaz ithalatını önleneceğini söyledi.

Karapınar kömürü 6,5 milyar metreküp doğalgaz ithalatını önleyecek
24 Ocak 2014 Cuma 16:53

Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Mehmet Üzer, Karapınar havzasında bulunan 1,832 milyar ton kömürün, yapılacak termik santralde enerjiye dönüştürülmesiyle Türkiye’nin 6,5 milyar metreküp doğal gaz ithalatını önleneceğini söyledi.

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile işbirliği ile ‘Karapınar-Ayrancı Termik Santrali Çevresel Etki Araştırmaları Çalıştayı’ düzenlendi. KOP İdaresi Konferans Salonunda düzenlenen Çalıştaya Konya Valisi Muammer Erol, Karaman Valisi Murat Koca, MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer, KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, kaymakamlar, belediye başkanları ve akademisyenler katıldı.

Çalıştayda konuşan MTA Genel Müdürü Üzer, yer altı kaynaklarının kullanılmasıyla bölge kalkınmasına büyük katkı yapacağını ifade etti. Genel Müdür Üzer, Karapınar-Ayrancı’da bulunan 1,832 Milyar ton kömür rezervi çıkarıldığında Türkiye’nin dışarıdan aldığı 6,5 milyar metreküp doğal gaz ithalinin önlenmiş olacağını ve kurulacak termik santralin gerekli tedbirlerle çevreye zarar vermeyeceği söyledi.

EN BÜYÜK İKİNCİ KÖMÜR HAVZASI

KOP Bölgesi’nin birçok açıdan önemli bir cazibe merkezi olma yolunda ilerlediğini ifade eden MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer, Türkiye’nin ikinci büyük kömür havzasının bulunduğu bölgede jeotermal, kömür konularında çalışmalar yaptıklarını belirterek jeolojik haritalarının da güncellendiğini dile getirdi.

"KOP YALNIZCA SULAMA PROJESİ DEĞİL"

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, KOP’un sadece bir sulama ve tarım projesi değil topyekun bir bölgesel kalkınma programı olduğunu vurguladı.
KOP Bölgesinin enerji alanındaki son dönemdeki en önemli gündem maddelerinden birisi olan ve Karapınar-Ayrancı Bölgesinde kurulması öngörülen Termik Santralin bölgeye sağlayabileceği katkılar ve olası çevresel etkilerini masaya yatıracaklarını ifade eden Başkan Babaoğlu şunları söyledi: "Konya ve Karaman illerinde enerji ihtisas endüstri bölgelerinin faaliyete geçirilmesi, Enerji Bakanlığı MTA Genel Müdürlüğümüzün bu bölgeye bir hediyesi olan Karapınar-Ayrancı Kömür Rezervinin termik santrale dönüşümü ve güneş enerjisiyle birlikte bölgemiz mega bir enerji üretim merkezine dönüşecektir. Türkiye’nin enerji ihtiyacında yabancı kaynaklara bağımlılığının yüzde 74’lere ulaştığı ve yıllık enerji ithalatının 60 Milyar Dolar seviyesine ulaştığı bir dönemde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması ülkemizin enerji arz güvenliği açısından stratejik öneme sahiptir. Bu çerçevede; Konya ili Karapınar ilçesi ve Karaman ili Ayrancı ilçeleri sınırları içerisinde MTA Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında tespit edilen ve kurulacak 5 bin 250 megawatlık bir termik santrali, 30 yıl besleyebilecek büyüklükte olduğu hesaplanan 1,832 Milyar tonluk kömür rezervi hem KOP Bölgesi hem ülkemiz açısından büyük bir önem arz etmektedir. Bu Çalıştay ile Karapınar-Ayrancı Termik Santralinin çevreye duyarlı, bölgeye sosyal katkılar da yapan bir komplekse dönüştürülebilmesi için neler yapılabilir, mevcut durum nedir konuları tartışılacaktır. Ayrıca çalıştay sonrası detaylı bir rapor hazırlanarak paylaşıma açılacaktır. Katkılarından dolayı MTA Genel Müdürlüğümüze, Konya ve Karaman Valilerimize ve diğer konuklarımıza teşekkür ediyorum."

Konya Valisi Muammer Erol, enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmanın önemli olduğunu ifade etti. Karaman Valisi Murat Koca da bulunan kömür kaynaklarının büyük bir kısmının Karaman ili Ayrancı ilçesi sınırları içinde olduğunu vurgulayarak, yerli kaynakların daha fazla değerlendirilmesi ve enerji üretimindeki payının yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından çalıştay, çeşitli üniversitelerden katılan bilim adamları ve akademisyenlerin oluşturduğu uzmanlar tarafından gerçekleştirilen sunumlarla devam etti.

CİHAN

Karapınar kömürü 6,5 milyar metreküp doğalgaz ithalatını önleyecek


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×