Kanser gözden teşhis edilebiliyor

Birçok hastalık gibi kanseri de gözden teşhis etmek mümkün. Dünyagöz İzmit’ten Dr.

Kanser gözden teşhis edilebiliyor

Birçok hastalık gibi kanseri de gözden teşhis etmek mümkün. Dünyagöz İzmit’ten Dr. Aysun Kılıç, özellikle kadınlarda meme ve cilt kanserlerinde olduğu gibi akciğer kanserinin de gözden teşhisinin yapılabileceğini söyledi.

    Akciğer kanserinin göz ile ilişkisi konusunda açıklamada bulunan Dünyagöz İzmit’ten Dr. Aysun Kılıç, genel bir göz ve gözdibi muayenesi ile akciğer kanserinin teşhisinin yapılabileceğini kaydetti. Akciğer kanserinin göz üzerinde 3 farklı şekilde teşhis edilebildiğini belirten Dr. Aysun Kılıç, bunları şöyle açıkladı: “İlki, kanserin koroid denen gözü besleyen damar tabakasına metastazı sonucu oluşan belirtilerdir. Bu belirtiler genellikle ışık çakması görmede bulanıklık ve uçuşmalar şeklinde görülür. Diğeri kanserin beyin metastazına bağlı oluşabilecek belirtilerdir. Bunlar da genelde görmede bulanıklık ve görme alanında spesifik kayıplar şeklinde görülür. Ve son belirti türü de ‘horner sendromu’dur . Yani akciğerin üst lobunu tutan tümörlerin sinirlere baskısıyla oluşur. Etkilenen tarafta yüzde terleme yetisini kaybetme, göz kapağında düşüklük ve çukur göz oluşması gibi belirtiler meydana gelir.”

    Gözde görülen bu belirtilerin aslında kanserin akciğer dışı organlara da yayıldığının işareti olduğunu dile getiren Dr. Aysun Kılıç, hastaların gündelik yaşamda bu belirtileri hiç fark edemeyebileceklerini söyledi. Zamanında fark edilemeyen belirtilerin ciddi görme kayıplarına da yol açabileceğine dikkat Dr. Aysun Kılıç, “Eğer görme siniri ya da oksipital lobdaki görme duyusu merkezine yayılım olursa tam körlük oluşabilir.” dedi.

    Akciğer kanserinin sistemik tedavileri ile gözdeki tedavinin de gerçekleşeceğini belirten Dr. Aysun Kılıç, akciğer kanseri tedavi edilebilirse, göz bulgularının da gerileyebileceğini hatta yok olabileceğini söyledi. Tedavi sonrası, doktorun önerdiği aralıklarla göz kontrollerinin yaptırılması gerektiğini kaydeden Dr. Aysun Kılıç, hastanın görme problemi hissettiği anda da mutlaka göz doktoruna gitmesi gerektiğini dile getirdi. Akciğer kanseri dışında cilt kanseri ve özellikle kadınlarda meme kanserinin de gözden teşhisinin mümkün olduğunu belirten Dr. Aysun Kılıç, herkese düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmalarını önerdi CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×