Kandil'den flaş mesajlar!

KCK'nın Kandil'deki yöneticilerinden Sabri Ok, çözüm süreciyle ilgili izahatlarda bulundu. Ok, 'Çözmek; barışmak demektir' dedi.

Kandil'den flaş mesajlar!
12 Mart 2015 Perşembe 11:24

Sabri Ok ile Kandil’de yapıldığı sanılan röportaj, PKK çizgisinde Avrupa’dan yayın oluşturan Med Nuce kanalında yayınlandı. Sabri Ok, başlatılmak istenen sürecin müzakere, yeni bir anayasa, neticede Türkiye’nin demokratikleştirilmesi, bugüne kadar oldukça çok defa ateşkes denemeleri olduğunu savundu. PKK’lı Sabri Ok, şöyle konuştu:

“30-40 yıllık bir savaştan sonra taraflar anlaşabilir. Dünyada da böyle olmuştur. PKK; devlet, AKP ile müzakere yapabilir. Çözmek; barışmak demektir. ‘Devlet; haksızlık yapmıştır bunu gidereceğiz’, bu zihniyete sebep bulunan Anayasa, hükümler değişecek’ denilmeli, gereği yapılmalıdır. Anlaşma, sulh denecekse budur. Bu fena bir şey değil. PKK ile yurt arasındaki harp sürsün, herkes zorlansın yaklaşımı iyi değil. 28 Şubat Dolmabahçe izahatsı arkasından anlaşma, sulh olmuş ve ya çözüm için yeni bir adım atılmış değil. Amiyane deyimle sulh savaştan güzel bir şeydir. Devlet, ilk defa kamuoyu önünde bir mesuliyet altına girmiştir. O hükmün devleti, hükümeti de bağladığı şüphesiz. Başbakan yardımcıları; devlet- hükümettir. Bu izahat karşısında PKK da, yurt de mesuliyet altına girmiştir. Önderliğin Abdullah Öcalan açıkladığı 10 madde karşısında sorumludur. Yeni bir anayasa; alt yapısını hazırlama düzeyinde bir anlaşma olursa, arka dönülmez noktaya gelirse biz de mücadelemizin şeklini taktik, yollarını değiştirebiliriz. Önderliğimiz böyle iyi düşünce beyanında bulunmuştur; ‘10 madde üstünde devletle anlaşırsak, arka dönülmez ilerleme şekilde sağlanırsa PKK şekilde silah halini tyükselişabiliriz’ demiştir. Yoksa bir karar yoktur.”

“PKK, ÖCALAN’IN MÜZAKERE ÇERÇEVESİNE BAĞLIDIR”

KCK yöneticisi Sabri Ok, müzakerelerin derhal başlatılması, devletin heyetini, sekretaryasını oluşturması, Öcalan’ın dile getirdiği 10 madde üstünde anlaşmaya varması gerektiğini kaydederken, “PKK, Kürt sorunun çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi konusu için önderliğimizin koyduğu kapsamlı müzakere çerçevesine bağlıdır ve sorumluluğunu yerine getirmeye hazırdır. Şu anda AKP bir yükümlülük altındadır. Hükümet, bugüne kadar vakte yaydı, adım atmadı. Bu etapta bahanesi yoktur” diye devam etti.

HDP ADAYLARI VE ‘KANDİL ONAYI’

KCK yöneticisi Sabri Ok, ‘Kürt medyasında HDP’li muhtelif adayların Kandil’den icazet aldıkları’ yolundaki iddia hatırlatılınca, herhangi bir namzet adayına ‘Referans olmalarının’ söz konusu olmadığını söyledi. HDP’yi ‘Çok bileşenli demokratik bir parti’ şekilde değerlendiren Sabri Ok, bu konu ile ilgili şöyle dedi:

“HDP, demokratik bir partidir. Demokrasi anlayışı ve iradesi, kendi stratejisi ile adaylarını şüphesiz kendileri belirleyecektir. HDP’nin alaka komisyonları vardır. Kandil Komisyonları vardır. Kandil elbette, seçimlere, adaylara ilgilidir. Görüş- önerilerimiz olacak. Merkez seçim komisyonuna iletiriz; uyarlar uymazlar. Herhangi bir bireyin adaylığını onaylama, başvuru olmamız söz konusu değil. Bize gelenler oluyor; Onlara, gidin HDP’ye bizim burada yapacağımız bir şey olamaz diyoruz. Ancak, seçimlerin daha örgütlü emek ile sürdürülmesi; adayların daha isabetli olması için önerilerimiz olur ilgili arkadaşlarla paylaşırız."
 

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×