Kamyoncu kontak kapattı, İstanbul'a sebze sevkiyatı durdu

Antalya'dan İstanbul'a yaş sebze meyve taşıyan kamyoncuların eylemi başladı. Her gün yüzlerce kamyonun İstanbul'a mal taşıdığı Antalya Toptancı Hali'nden bugün tek bir kamyon hareket etmedi.

Kamyoncu kontak kapattı, İstanbul'a sebze sevkiyatı durdu
27 Ocak 2014 Pazartesi 14:08

Antalya'dan İstanbul'a yaş sebze meyve taşıyan kamyoncuların eylemi başladı. Her gün yüzlerce kamyonun İstanbul'a mal taşıdığı Antalya Toptancı Hali'nden bugün tek bir kamyon hareket etmedi. Hale gelen kamyoncular araçlarını park ettikten sonra çevredeki kıraathanelerde ya da kooperatiflere ait yazıhanelerde beklemeye başladı. Kamyoncular, eylemlerinde kararlı olduklarını söyledi. Eylemin önceden duyurulması nedeniyle Antalya Toptancı Hali'ne mal girişinde de yüzde 50'ye varan azalma yaşandığı belirtildi. Müstahsiller bu durumun fiyatların İstanbul'da artmasına, Antalya da ise azalmasına yol açacağını söyledi. Antalya'dan diğer illere sevkiyat ise sürüyor.

    Her gün İstanbul'a yaş sebze meyve taşıyan şoförlerden Şahin Keskin, yol yasağından ötürü bu eyleme başvurduklarını belirterek "Yıllardır bu sebze arabaları yasak saatinden dolayı mağdur oluyor. Sebze bekleyen bir şey değil, bozuluyor. Özellikle kışın yeşillikler saatlik bile bozuluyor. Orada 16.00'dan 22.00'a kadar yasak oluyor. 6 saat yasak var. Bir saat kalabalığa takılıyor 7 saat. Bir saat de boşaltması 8 saat. Onu satması belki 15 saati buluyor. Bir sürü bozulan mal oluyor. Kamyoncu da mağdur oluyor. Bakıyoruz hafriyat arabaları gidiyor. Yakıt arabaları da gidiyor. Kardeşim şimdi eline vicdanına koyarak konuş. Bozulan mal hangisidir? Sebzedir. Bunun gitmesi lazım." dedi. Şahin, "Burada günlük 100 araba oluyor. Eylemden ötürü şuan 20-25 araba var. Kimse gitmeyecek. Bu eyleme katkı verilecek." şeklinde konuştu.

    Bir başka şoför Taner Ağraş da, "Antalya'dan henüz çıkan olmadı. İnşallah çıkılmaz. En azından bir ses getirmemiz lazım. Çünkü akşam 16.00'da yasağa giriyoruz gece 22.00'a kadar, yazık yani. Yükümüz sebze olduğu için sıkıntı yaşıyoruz." ifadesini kullandı.

    Yola çıkmadıkları için kıraathanelerde oturan şoförler çay içip birbiriyle sohbet ediyor. Bazıları da sıkılıp tavla ya da okey gibi oyunlarla vakit geçiriyor. Onlardan biri olan Ali Aydoğan, durumlarını "Müstahsil eylem var diye hale mal getirmedi. Halde sebze yok, arabalar çıkmıyor. Yolda da yasak var. Biz de oturup tavla oynuyoruz." sözleriyle özetledi.

    Kamyoncuların eylemi Antalya Toptancı Hali'ne yaş sebze meyve girişini de etkiledi. Eylemden haberdar olan müstahsiller mal getirmeyince hale giren ürün miktarında yüzde 50'yi bulan azalma yaşandığı ifade edildi. Antalya Hali'ne mal taşıyanlardan Turan Duman da, "Eylem etkili olmaya başladı. Mal girişi çok azaldı, yüzde 50 düştü. Böyle giderse İstanbul'da fiyatlar yükselir, Antalya'da düşer." şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×