Kamuoyu araştırmaları, anketler ve tahminlere ilişkin yayın yasakları başladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), cumhurbaşkanı seçimine ilişkin kamuoyu araştırmaları, anketler ve tahminlere ilişkin yayın yasaklarının başladığını bildirdi.     RTÜK, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 6 Haziran...

Kamuoyu araştırmaları, anketler ve tahminlere ilişkin yayın yasakları başladı
31 Temmuz 2014 Perşembe 17:53

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), cumhurbaşkanı seçimine ilişkin kamuoyu araştırmaları, anketler ve tahminlere ilişkin yayın yasaklarının başladığını bildirdi.

    RTÜK, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 6 Haziran 2014 tarihli, 2913 ve 8 Haziran 2014 tarihli 2922 sayılı kararlarıyla, seçim döneminde yapılacak yayınlara ilişkin hususlar ayrıntılı olarak düzenlendiğini hatırlattı.

    YSK’nın 2913 ve 2922 sayılı kararları çerçevesinde oy verme gününden önceki 10 günlük süre bugün başlamış olduğunu belirten RTÜK, 31 Temmuz 2014 Perşembe gününden itibaren 9 Ağustos 2014 Cumartesi günü saat 18.00’e kadar; yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla, adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtımının yasak olduğunu bildirdi.

    RTÜK'ten yapılan açıklamada ayrıca, "2913 Sayılı Kararın II/A Maddesine göre, ‘Devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişilikleri, umumi menfaatlere hâdim cemiyetler ve Bankacılık Kanununa tâbi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla, açılış ve temel atma dâhil törenler tertiplenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması’ yasaklanmıştır." denildi.

    Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması halinde ise yasaklar birinci oylamanın kesin sonuçlarının ilân edileceği 15 Ağustos 2014 Cuma gününden itibaren 23 Ağustos 2014 Cumartesi günü saat 18.00’e kadar geçerli olacak. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×