Kamu-Sen: Memur ilk kez zamsız maaş alacak

Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, kamu görevlilerinin ilk kez Temmuz ayında zamsız maaş alacaklarını söyledi. Zamsız alınan maaşlarla ilgili olarak basın açıklaması yapan...

Kamu-Sen: Memur ilk kez zamsız maaş alacak
15 Temmuz 2014 Salı 11:53

Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, kamu görevlilerinin ilk kez Temmuz ayında zamsız maaş alacaklarını söyledi.

Zamsız alınan maaşlarla ilgili olarak basın açıklaması yapan Turgay Çetin, kamu görevlilerinin bankamatiklerden maaşlarını aldıklarında ilk defa bir kuruş bile zam almadıklarını göreceklerini belirtti. Memurların sadece maaşında değil sabit ek ödemesinde, aile yardımı gibi sosyal ödemelerde de bir kuruş bile zam alamadığını kaydeden Çetin, bunun nedeninin de kendisini memur sendikası sananların, toplu sözleşmede hükümetin teklifinden bile daha düşük bir teklife evet demeleri olduğunu kaydetti.

Toplu sözleşmeye imza atan sendikanın enflasyon farkını bile istemediğini anlatan Çetin şöyle dedi: "Yılın ilk altı ayında enflasyon oranı yüzde 5,7 çıktı. Hiç pazarlık yapmayıp hükümetin açıkladığı yüzde 3+3 zamma razı olsalardı, bugün yüzde enflasyon farkı olarak yüzde 2,7 daha maaşınıza zam yapılmış olacaktı. Fakat istemediler. Kirli bir oyun oynadılar. Masaya yüzde 6+6, taban aylığı 100 TL zam ve 234 TL aile yardımı talebi ile oturdular. Sadece 123 TL zamma imza attılar. Kısacası memura ikiyüzlü davrandılar. Bugün enflasyon karşısında memurun maaş zammı çoktan buharlaştı. Memur enflasyon karşısında kaybetti. 2014 yılını size Memur-Sen zehir etti. Temmuz ayı itibarıyla pratisyen bir doktor 119 TL, ebe hemşire, sağlık teknisyenleri ve sağlık memurları 60 TL, Memurlar 46 TL, Hizmetliler aylık 28 TL zarardalar. Aile yardımı Temmuz 2013’te 163 TL idi. Temmuz 2014’te de 163 TL olarak kaldı. Halbuki sadece yüzde 3+3 ve enflasyon farkına bile evet denilseydi bugün aile yardımı 178 TL idi. Ama tüm bunları Memur-Sen istemedi. Memurları düşünmedi. Onlar hesabını sadece kendi siyasi ikballeri üstüne yaptı. Ona göre zam isteyip, imzayı attı. Hesabında, kitabında, aklında ve imzasında memurlar olmayan Malum-Sen’in yol açtığı bu felaketi hiçbir kamu çalışanı unutmamalı, aklından çıkarmamalıdır.”

Malum sendikanın 2014 yılında ellerindeki imza yetkisini kötüye kullanarak yaptığı bu zulmün hesabını kamu çalışanlarının mutlaka sorması gerektiğini kaydeden Çetin “ Kendilerine iki yüzlü davranan, hükümetin teklifinden daha düşük bir zamma imza atanların yanlarına bunu kar bırakmamalıdır. Memurun ocağına incir ağacı dikenlere memurlar gerekli dersi vermeli, bunlara daha fazla tahammül etmemelidirler. Malum sendikaya her ne şekilde olursa olsun üye olan veya yapılanlar, bir imza atarak kendilerine 2014’ü zehir eden, ceplerine kocaman bir delik açan, enflasyon canavarına memuru teslim eden malum sendikadan bir imza ile yollarını ayırmalıdırlar. Gelecekleri ile daha fazla oynamalarına, evlerine girecek aşa kepçe daldırıp alıp gitmelerine mani olmalıdırlar. Tepkilerini ortaya koymalıdırlar. Zulme rıza göstermemelidirler. Aksi takdirde kötülerin kendilerine tahammül edildikçe, daha çok azacağına şahit olacaklardır." dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×