Kalepalta Köyü Büyük Camii dualarla açıldı

Aksaray Merkeze bağlı Kalepalta köyünde hayırseverlerin destekleri ile yaptırılan Kalepalta Köyü Büyük Camii törenle açıldı.     Törene Aksaray Valisi Şeref Ataklı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ,...

Kalepalta Köyü Büyük Camii dualarla açıldı
02 Ağustos 2014 Cumartesi 16:43

Aksaray Merkeze bağlı Kalepalta köyünde hayırseverlerin destekleri ile yaptırılan Kalepalta Köyü Büyük Camii törenle açıldı.

    Törene Aksaray Valisi Şeref Ataklı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, İl Müftüsü Bekir Gülce, Kalepalta Köyü Muhtarı Tuncer Işık, Kalepalta Köyü Cami Yaptırma Derneği Başkanı hayırsever Behçet Yağdı, caminin yapımına önemli katkılar sağlayan hayırsever Reha Saatçioğlu ve vatandaşlar katıldı.

    Aksaray Karamanoğlu Ulucami İmam Hatibi Özgür Öztürk’ün Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan açılış töreninde konuşma yapan Vali Şeref Ataklı, cami ve mescitlerin birleştiren, bir araya getiren, eğiten mekânlar olduğunu söyledi. Camilerin Müslümanların ibadethaneleri olduğunu belirten Vali Ataklı, "Bu bakımdan camilerimiz olmazsa olmazlarımızdandır. Müslümanların olduğu yerlerde mescitler var ve olmak durumunda. Mescitleri de bizler inşa ediyoruz. Korumak muhafaza etmek ve en iyi şekilde yaşatmak durumdayız. Kalepalta köyümüzde de geçmişte yapılan camimizi yeniden elden geçirerek daha kullanışlı daha güzel hale getirmiş. Bu yapının yapılmasında yardımda bulunanlara çok teşekkür ediyoruz. Bu yapılar kullanıldığı sürece sevaplar yardımda bulunanlara da naklediliyor. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun." dedi.

    İl Müftüsü Bekir Gülce ise konuşmasında yeryüzünde ilk yapılan mabedin Kabe olduğunu söyledi. İlk camii inşa eden İbrahim Aleyhisselam olduğunu belirten Gülce, "Mescitlerin sahibi Allah’tır. Mescitler arı kovanı gibidir. Arılar kovanda bal yapar müminler mescitlerde salih ameller kazanırlar. Kalepalta köyünü kutluyoruz. Bu camii imar edenleri kutluyoruz. Hayırlı olsun." şeklinde konuştu.

    Kalepalta Köyü Büyük Cami Yaptırma Derneği Başkanı Behçet Yağdı da camiinin hayırseverlerin büyük destekleri ile tamamlandığını söyledi. Caminin yapımında Kalepalta köyünün inşaat, kalıpçı ve duvar ustalarının emekleri olduğunu belirten Yağdı, caminin yapımına maddi ve manevi destek veren hayırsever Reha Saatçioğlu'na, caminin projesini çizen Mustafa Şahin’e teşekkür etti.

    Konuşmaların ardından Geylani Kuran Kursu öğrencileri ilahiler söyledi. İl Müftü Yardımcısı İsmail Şahin’in dua etmesinin ardından Aksaray Müftülüğü Kalepalta Köyü Büyük Camii Vali Şeref Ataklı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, İl Müftüsü Bekir Gülce, Kalepalta Köyü Muhtarı Tuncer Işık, Kalepalta Köyü Cami Yaptırma Derneği Başkanı hayırsever Behçet Yağdı, caminin yapımına önemli katkılar sağlayan hayırsever Reha Saatçioğlu ve vatandaşların katılımıyla açıldı. CİHAN

Kalepalta Köyü Büyük Camii dualarla açıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×