Kaldırılan TMK 10’uncu maddesiyle yetkili mahkemelerde hareketlilik

Özel yetkili mahkemelerin ve TMK 10’uncu maddesiyle yetkili Cumhuriyet savcılık ve hâkimliklerin kaldırılmasının ardından adliyelerdeki hareketlilik sürüyor.

Kaldırılan TMK 10’uncu maddesiyle yetkili mahkemelerde hareketlilik
11 Mart 2014 Salı 14:23

Özel yetkili mahkemelerin ve TMK 10’uncu maddesiyle yetkili Cumhuriyet savcılık ve hâkimliklerin kaldırılmasının ardından adliyelerdeki hareketlilik sürüyor. Adana Adliyesi’nde TMK 10’uncu maddesiyle yetkili 6., 7. (CMK 250), 8. ve 10’uncu Ağır Ceza Mahkemelerindeki duruşmalar durduruldu. Mahkeme kapılarına, “6526 sayılı yasanın 1. Maddesi gereğince mahkememiz kaldırılmış olduğundan, aşağıda belirtilen dosyaların duruşması yapılmayacaktır.” duyurusu asıldı.

“Çete, uyuşturucu, terör ve organize” gibi örgütlü suçlara bakan bu mahkemelerdeki dosyalar ‘tevzi’ bürolarına sevk ediliyor. Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Konya, Niğde, Mersin, Aksaray, Karaman illerinden sorumlu Adana’daki TMK 10’uncu maddesiyle yetkili mahkemelerde yargılaması yapılan dava dosyaları bu illere gönderiliyor. Böylece, Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013 günü 52 kişinin öldüğü, 155 vatandaşın yaralandığı iki ayrı bombalı saldırı; 11 Şubat 2013 günü Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 18 kişinin öldüğü, 24 şahsın yaralandığı bombalı saldırısı dava dosyaları Hatay’a; 20 Ağustos 2012'de merkez Şehitkamil ilçesinde bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 4'ü çocuk 11 kişinin hayatını kaybettiği ve 70 vatandaşın yaralandığı olayla ilgili dava dosyası Gaziantep’e gönderilecek. Benzeri şekilde diğer illerden Adana’da gelen davalar suçun işlendiği merkezlerde görülecek. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×