"Kalça çıkığı kız çocuklarında daha çok görülüyor"

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, gelişimsel kalça çıkığı sorununa karşı, aileleri çocuklarını kundak yapmamaları konusunda uyararak, kalça çıkığının daha çok kız çocuklarında görüldüğünü söyledi.Doruk...

14 Haziran 2014 Cumartesi 14:08

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, gelişimsel kalça çıkığı sorununa karşı, aileleri çocuklarını kundak yapmamaları konusunda uyararak, kalça çıkığının daha çok kız çocuklarında görüldüğünü söyledi.

Doruk Sağlık Grubu Başhekimi Dr. Ayhan Kalyoncu’nun da hazır bulunduğu basın toplantısında Doruk Sağlık Grubu Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, gelişimsel kalça çıkığı hastalığının güncelliğini hala koruyan önemli bir ortopedik rahatsızlık olduğunu söyledi.

Hastalıkta erken teşhisin önemli olduğuna dikkati çeken Op. Dr. Açıkgöz, “ Bu hastalık erken teşhisin konulup uygun tedavisi yapılmadığında sakatlıklara neden olmaktadır. Bu sakatlıklar hem kişide hem de toplumda psikolojik ve ekonomik sorunlar yaratmaktadır” dedi.

Kalça çıkığı rahatsızlığında asıl sebebin tam belli olmadığına işaret eden Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, “Asıl sebep tam olarak bilinmemekle birlikte ligamentöz laksite genetik ve hormonal faktörlere, rahim içi ters pozisyona ve başka bazı çevresel faktörlere bağlıdır. Anne veya babada kalça çıkığı varsa çocuklarında kalça çıkığı görülme oranı yüksektir. Aynı zamanda yakın akraba evliliklerinden doğan bebeklerde gelişimsel kalça çıkığı bulunma riski artmaktadır. Makadi yolla doğan, zor doğan ve ayaklarında doğuştan sakatlık bulunan bebeklerde, ikiz bebeklerde kalça çıkığı bulunma oranı yüksektir” ifadelerini kullandı.

Kalça çıkığının kız çocuklarında daha fazla görüldüğünü kaydeden Op. Dr. Açıkgöz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelişimsel kalça çıkığı kız çocuklarında erkeklere oranla daha sık görülür. Hastalığın toplumda görülme oranı yüzde 1.4 dür. Yılda yaklaşık 1.3 milyon çocuğun doğduğu ülkemizde yılda 15.000 kalça çıkıklı bebek bulunmaktadır. Tedavi edilmediğinde sakatlıklara neden olması ve erken dönemlerde uygulanan tedavilerden iyi, yüz güldürücü neticeler alınması nedeniyle erken teşhis ve tedavisi son derece önemlidir. Bu nedenle ailelerin özellikle risk gurubunda bulunan bebeklerini gecikmeden sağlık kontrolünden geçirmeleri gerekir.”

Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, hastalığın belirtileri hakkında ise, şöyle sıraladı: “Hastalığın belirtilerini yürüme öncesi, bacak büklümlerinin sayıca ve derinlikçe eşit olmaması, bacakların yanlara açılmasının sınırlı oluşu, bükülmüş olan dizlerin aynı seviyede bulunmaması, bacakta kısalığın bulunması olarak sayabiliriz. Yürüme sonrası döneminde ise çocuğun yürümesinin gecikmesi, yürümede aksama ve bacakta kısalığın bulunuşu bebklerde kalça çıkığı hastalığının belirtileridir”

Akraba evliliklerinin kalça çıkığı hastalığının görülmesinde önemli bir neden olduğunu söyleyen Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, “Ülkemizde gerek yakın akraba evliliklerinin sıklığı ve gerekse kundak kullanma alışkanlığının hala süregelmesi hastalığın yüksek oranda görülmesine sebep olmaktadır. Geleneksel kundak kullanma alışkanlığı da hastalığın yüksek oranda görülmesindeki asıl faktörlerden birisidir.Tanıdaki gecikmeler de buna eklenince bebekler ameliyatsız tedavi dönemini yitirebilmektedirler” diye konuştu.

Aileleri bebeklerini kundak yapmamaları konusunda uyaran Op. Dr. Açıkgöz, “Gelişimsel kalça çıkığı hastalığında erken dönemlerde uygulanan tedaviler ile iyi neticelerin alınması nedeniyle eğer hastalık teşhis edilirse tedavisine başlanması hususunda gecikmemeleri ve ihmalde bulunmamaları önerilir” diyerek sözlerini tamamladı.

Açıkgöz açıklamalarının ardından ise, daha önceleri kalça çıkığı rahatsızlığı nedeni ile tedavi görüp sağlığına kavuşan ve şuan hala tedavi görmekte olan hastalarla bir araya gelerek, şikâyetlerini dinledi. Açıkgöz hasta buluşmasında 6 aylık bir bebeğin protezini çıkartarak tedavi sürecini tamamladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×