Kalaç: Yeni internet düzenlemesi zamanlama açısından şüphe uyandırıyor

Manisa Bilişim Platformu Koordinatörü ve İnternet Geliştirme Kurulu Siber Güvenlik İnisiyatifi Üyesi Mustafa Özhan Kalaç, yeni internet düzenlemesiyle çalışmanın bir güvence olduğunu ancak zamanlama açısından şüphe uyandırdığını söyledi.

Kalaç: Yeni internet düzenlemesi zamanlama açısından şüphe uyandırıyor
17 Ocak 2014 Cuma 17:13

Manisa Bilişim Platformu Koordinatörü ve İnternet Geliştirme Kurulu Siber Güvenlik İnisiyatifi Üyesi Mustafa Özhan Kalaç, yeni internet düzenlemesiyle çalışmanın bir güvence olduğunu ancak zamanlama açısından şüphe uyandırdığını söyledi. Kalaç, uygulamanın Gezi olayları ve en 17 Aralık operasyonları gibi bir süreçten sonra gelmesinin soru işareti doğurduğunu savundu.

Kalaç, yaptığı açıklamada, “Kabul edilen 13 maddede en dikkat çeken kısımlardan birisi de eskiden mahkeme kararıyla erişimi engellenen sitelere, farklı teknik yollardan veya yurtdışından erişilebiliyor olmasıydı. Yeni tasarı bunun da önüne geçiyor ve servis sağlayıcılarından erişimin tamamen engellenmesini istiyor.” dedi. Normalde kanunun olumlu gibi görüldüğünü dile getirerek, “Örneğin sizin internette olmayacak bir görüntünüz yayınlandı. Siz bunu normal yollardan kaldırtamıyorsunuz, mahkemeye başvurmanız gerekiyor. Bu bazen dört beş gün olabiliyor. Bu getirilecek uygulamayla internette olumsuz bir şey olduğunda önce kapatalım, mahkeme süreci devam etsin. Şayet mahkeme, ‘Bu suçtur, kapatılsın.’ derse kapalı kalmaya devam eder ama, ‘Hayır, buna gerek yok.’ derse tekrar açılacak. Bu açıdan baktığımızda gerçekten olumlu bir gelişme ama bu uygulama, Gezi olayları ve en son yaşanan 17 Aralık olayları gibi bir süreçten sonra gelince insanlarda ister istemez bir tedirginlik oluşturuyor. Bu belki haklı olan şeylerin de kapatılması ve uygulanmasına da neden olabilir. Tüm bunlar yeterince net olarak açıklanmadığı için de zamanlama açısından şüphe uyandırıyor.” şeklinde konuştu.

Toplumda oluşan kaygıların giderilmesi gerektiğinin altını çizen Mustafa Özhan Kalaç, “Bu yasa Meclis'ten geçtiği takdirde üç ay içinde Erişim Sağlayıcılar Birliği kurulacak ve resmî başvuru mercii olarak kabul edilecek. Özel hayatına müdahale edildiğini düşünen vatandaş, TİB'e direkt başvurarak hakkındaki içeriğin kaldırılmasını talep edebilecek ancak başvuru yapan şahıs veya tüzel kuruluş, TİB'e müracaat ettikten sonra en geç 24 saat içinde de sulh ceza hakimine müracaat etmekle yükümlü olacak. Yasal düzenlemedeki temel amaç, internetle işlenen suçlarda kurumların müdahale süresini kısaltmaya çalışmak görünmekle birlikte toplumda ister istemez, 'Acaba keyfi uygulamalar söz konusu olabilir mi?' endişesi oluşturmaktadır ancak unutulmamalıdır ki yeni düzenlemede keyfi olarak erişim kapatılsa bile 48 saat içinde verilecek mahkeme kararıyla bu düzelecektir. Yine de bu konuda toplumsal kaygıların giderilmesinde fayda vardır.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×