'Kahveyi Etiyopya'lı keçi çobanı buldu'

Kahve tarımının kökeni birçok renkli efsaneye dayanıyor. Sektör temsilcilerine göre, bunlardan en yaygını olanına göre; kahveyi Etiyopya'lı bir keçi çobanının keçilerin kırmızı kahve çekirdeklerini yedikten sonra çocuklar gibi davrandığını fark etmesiyle.

'Kahveyi Etiyopya'lı keçi çobanı buldu'
25 Ocak 2014 Cumartesi 10:58

Kahve tarımının kökeni birçok renkli efsaneye dayanıyor. Sektör temsilcilerine göre, bunlardan en yaygını olanına göre; kahveyi Etiyopya'lı bir keçi çobanının keçilerin kırmızı kahve çekirdeklerini yedikten sonra çocuklar gibi davrandığını fark etmesiyle kahve keşfedildi.

Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD), kahvenin tarihçesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Dernekten yapılan açıklamada, kahve tarihçesiyle ilgili çeşitli efsaneler anlatıldığı vurgulandı. Açıklamada, "3. yüzyılda, Kaldi adında Etiyopya'lı bir keçi çobanı, keçilerinin uyarıcı kırmızı kahve çekirdeklerini yedikten sonra ufak çocuklar gibi davrandığını ve çok daha enerjik olduğunu fark etmiş ve böylece kahveyi keşfetmiştir. İlk ticari kahve tarımı 15. yüzyılda Arabistan’da başlamıştır. Kahve çekirdekleri ve bitkileri Mısır, Suriye ve Türkiye’ye, kahvenin 'Arap Şarabı' olarak bilinen istikametine doğru yolunu bulmuştur. Kahvenin keşfinden sonra umumi kahvehaneler, Orta Doğu’daki her şehirde açılmaya başladı. Kısa süre içinde kahve çekirdeklerinin nakliyesi Avrupa’ya ulaştı ve kahvenin popülaritesi hızla yayıldı. 17. yüzyılın sonlarıyla birlikte, kahvehaneler yoğun ticari eğilimlerini Avusturya, Fransa, Almanya, Hollanda ve İngiltere üzerine yöneltti. Hollandalılar, Uzak Doğu’da kahve yetiştirmeye başladı, İngiltere ve Fransa da bu akıma uydu ve kolonilerine kahveyi sundu. 18. yüzyılda, misyonerler, tüccarlar ve koloniciler kahveyi Orta ve Güney Amerika’ya götürdüler. Doğal çevresi kahve tarımı için ideal bir yer olduğunu gösterdi ve kahve yetiştiriciliği hızla arttı. 1800’lerin sonlarına doğru kahve, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, dünyanın önde gelen ihraç ürünlerinden biri haline geldi." denildi.

HER SENE 12 MİLYAR DOLARLIK KAHVE TİCARETİ YAPILIYOR

Günümüzde kahvenin, dünyanın en büyük ticari hammaddelerinden biri olduğuna dikkat çekilen MÜMSAD açıklamasında kahve ticaretinin değerinin her yıl, temelde yetiştirildiği gelişmekte olan ülkeler ve tüketildiği sanayileşmiş ülkeler arasında 12 milyar dolardan fazla gerçekleştiği hatırlatıldı. Kahve fiyatının oldukça değişken olduğunun dile getirildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Kahve tarım hammaddesi olmasından dolayı, iklim koşullarının değişimiyle gelen talep de farklılık sorunu yaşıyor. Dünyanın en fazla kahve çekirdeği üretimi Güney ve Orta Amerika, Asya ve Afrika’da yapılıyor. Kahve, sudan sonra dünya genelinde en çok tüketilen ikinci içecek. Kahve kişinin kendini yenilemesini ve güne devam etmesini sağlayan önemli bir unsur. Kahve; bir mola, rahatlamak ve kendimizi ifade etmek, başkalarıyla birlikte bir anı paylaşmak anlamına gelebiliyor." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×