Kahramanmaraş'ta iki ailenin kan davası barış yemeği ile son buldu

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi Büyük Yapalak kasabasında yaşayan Genç ve Ülger aileleri arasında ki kan davası barış yemeği ile sona erdi.

Kahramanmaraş'ta iki ailenin kan davası barış yemeği ile son buldu
17 Ocak 2014 Cuma 16:48

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi Büyük Yapalak kasabasında yaşayan Genç ve Ülger aileleri arasında ki kan davası barış yemeği ile sona erdi.

2011 yılı Eylül ayında meydana gelen tartışma sonunda Sait Ülger adlı vatandaş hayatını kaybetmiş, olay sonunda Ülger ailesi ile Genç ailesi arasında kan davası başlamıştı. İki ailenin ortak tanıdıklarının devreye girmesi ve protokol mensupların çalışmaları ile Ülger ve Genç aileleri arasında devam eden kan davası barış yemeği ile son buldu.
Düzenlenen barış yemeğine Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Alay Komutanı Jandarma Albay Coşkun Doğan, İl Emniyet Müdürü Metin Aşık, İl Müftüsü Muhammed Gevher, Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Garnizon Komutanı Kurmay Binbaşı İbrahim Yazıcı, Emniyet Müdürü Barış Murat Başol, MHP Belediye Başkan Adayı Abdullah Paksoy, il genel meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve Ülger ile Genç ailesi fertleri katıldı.

Burada ilk konuşmayı İl Genel Meclis Üyesi Sırrı Demir yaptı. Demir aile fertlerine barış için teşekkür etti. Daha sonra söz alan İl Müftüsü Muhammed Gevher, İslam dininde sulh’a verilen değeri anlattı. Gevher, sulh gibi bir konuyu halledecek olan aileleri özellikle tebrik edip şunları söyledi: “Burada Allah’ımızın Kur'an’da emrettiği sulh için geldik. Bu iki aile, bu fertler, hayatının en zor işini yapıyorlar. Herkesin yapabileceği bir iş değil. Sabır ve sulh meselesi söylemde kolay. Tebrik ediyorum. Bunun dışındaki bütün yollar madden ve manen çıkarsız. Geçersiz, uçsuz bucaksızdır. Biz Allah’a inanıyoruz, Hz. Peygamberimizin yolunda ve izindeyiz. O en sıkıntılı anlarında bile bunu yapmış, arkasında sulh unsurunu bırakmış. Ciğer paresi Hz. Hamza’yı şehit eden ciğerlerini kemiren Hint’i dahi affetmiştir. Söylemek kolay ama yapmak zordur. Ümit ediyoruz ki; Dünya hayatı baki, sonunda Rıza-i bari'ye kavuşturacak cennet ve Cemalullah'ı ile müşerref olacak, bunun dışında herkese örnek olacaktır.”

Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun ise konuşmasında tanıdıkların barış yanlısı taleplerini övdü. Kaymakam Akkoyun, aileleri örnek göstererek, “Bu hayırlı toplantıda bulunmaktan dolayı çok büyük mutluluk duyuyorum. Bir hafta on gün kadar, Yapalak’tan gerek aile mensupları ve gerekse komşuluk hukukundan dolayı köylülük hukukundan dolayı, bu sorunu sıkıntıyı kendi sıkıntısı bilerek yanımıza kadar gelen bu barışın sağlanmasına emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Barış yönünde talebin bizlere ulaşması daha da mutlu etmektedir. Büyük bir erdem gösteren aile mensuplarını tebrik ediyorum. Genç ve Ülger aileleri Türkiye’ye örnek olabilecek büyük bir erdem göstermişlerdir. Kendilerini tebrik ediyorum. İnşallah örnek olur.” şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe de insanların cennet mekanları cehenneme çevirebildiğini belirtti ve Yunus Emre’nin sözlerini hatırlattı. Vali Kocatepe, “Yunus’un bir deyişi var: Herkesin çok iyi bildiği, ‘gelin kardeş (tanış) olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz. Cenab-ı Allah bize cennet gibi bir vatan bahşetmiş. Bu ülke dünyanın en gözde coğrafyası. Her türlü nimet yetişiyor, insanı güzel, coğrafyası güzel, nimetleri bol bir ülke. Ama maalesef biz, insan beşer şaşar misali hatalarla, bu cennet vatanımızı, ülkemizi, şehrimizi cehenneme çevirebiliyoruz. Mutluluğu yaşamayabiliyoruz. Hatalarımız sonucunda ortamı kendimiz karartıyoruz. Ama beşer şaşar denmiş. İnsan hatasız olmaz. Önemli olan insanın hatasını bilip bundan geri dönülmesi. Hatadan ders alınması. Bundan sonraki yaşantısı içinde bir karar vererek huzur ve kardeşlik içinde barış içinde bundan sonraki ömrünü devam ettirmesi kararını vermesidir. Ben bu konuda önder olan herkese teşekkür ediyorum. Aileleri tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra iki aile fertleri arasında barış gerçekleştirildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×