Kadir Topbaş iddiaları cevapladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası gündeme gelen bazı ihaleler ve projelerle ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığını savundu.

Kadir Topbaş iddiaları cevapladı
30 Aralık 2013 Pazartesi 15:43

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası gündeme gelen bazı ihaleler ve projelerle ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığını savundu. Etilerdeki polis koleji arazisinin tapusunun Büyükşehir Belediyesi'nde olduğunu söyleyen Topbaş, Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı ihalesiyle ilgili iddiaların doğru olmadığını söyledi. Topbaş, söylentilerle İstanbul'daki 400 kilometrelik metro ağı hedefinin engellenmeye çalışıldığı yönünde düşüncelerin oluştuğunu ifade etti.

Kadir Topbaş, Saraçhane'deki belediye binasında basın toplantısında belediye ve iştiraklerine ilişkin iddialara cevap verdi. Topbaş, Etiler'deki arazi ile ilgili yapılan çalışmada belediye olarak diğer kurumlarla olduğu gibi burada da ilgili kuruluşlarla takas protokolleri yaptıklarını anlattı. Polis koleji binasının kent merkezinde ve kıymetli bir alan olduğunu belirten Topbaş, İçişleri Bakanlığı'ndan gelen talep üzerine protokol yapıldığını, arazinin değerinin de Maliye Bakanlığı tarafından yapıldığını söyledi. Topbaş, "Bu anlaşma çerçevesinde özellikle emniyet teşkilatımızın başta lojman ihtiyaçları olmak üzere bazı ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir çalışma bizden istendi. Protokol ile arazinin mülkiyeti belediyemize geçti. Kiptaşımızın üretmiş olduğu ve genelde emniyet teşkilatımızın, İçişleri Bakanlığımızın, Adalet Bakanlığımızın da lojman ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığımız kurum olarak bize maracaatla bir bölümünün orada mevcut olan konutlardan karşılamak üzere bir ön anlaşma da yapıldı. Medyaya sızan ve bu arazinin nasıl değerlendirileceği... Birileri kendi aralarında bir takım organizasyonlar yapabilirler, ilişkiler kurabilirler, üzerinde bir takım gelecek adına hesaplar yapabilirler. Konuşmalarında da geçmiş olabilir. Ama bizim Büyükşehir olarak üzerinde henüz bir tasarrufumuz yok. Kaldı ki zaten bir kamu kuruluşu olarak bunu ihale ile yapmak zorundayız. Açık ve şeffaf bir ihale ile yapmak zorundayız." dedi.

Arazinin tapularını da basın mensuplarına gösteren Topbaş, arazinin kent menfaati gözetilerek değerlendirileceğini anlattı. Topbaş, konuya ilişkin basın mensuplarının sorusu üzerine arazinin değerinin 430 milyon TL olarak belirlendiğini de sözlerine ekledi.

METRO HATTI İLE İLGİLİ İDDİALAR

Kadir Topbaş, Mecidiköy-Bağcılar-Mahmutbey metro hattının günde 700 bin yolcu taşıma potansiyeli bulunduğunu ve ihalenin 850 milyon TL civarında bir bedelle tamamlandığını söyledi. İhalenin tamamen öz kaynaklarla yapıldığını belirten Topbaş, "Hukuk devletinde yaşıyoruz, bununla ilgili söylenen bazı şeyler var, söylemler var. Bununla ilgili şeyler varsa zaten gereği yapılmalıydı. Bunlar bizim dışımızda gerçekleşen olaylar. Kim bunlar bilmiyoruz ama şunu ifade etmek isterim ki bir taraftan şunu samimi olarak şunu düşünüyorum; 'Acaba bizim 400 kilometrelik hedefimizi engelleme çalışmaları mı var?" şeklinde konuştu. İstanbulluların ulaşım sorununu ancak kendilerinin çözebileceğini ifade eden Topbaş, iddiaların kendilerini engellemeyeceğini de sözlerine ekledi.

SORU-CEVAP

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması savcılarından birinin ilçe belediyesinde iş takibi yaptığı yönünde Başbakan'ın sözlerini hatırlatan gazeteciyi cevaplayan Topbaş, "Onu bilemem, Sayın Başbakan'ın kendilerine ulaşan bilgilerdendir. Çok detaylı bilgim yok. İlçe belediyesinde cereyan eden bir konu, onun bizimle ilgisi yok." cevabını verdi.

Polis koleji arazisi ile ilgili daha önce TOKİ'nin bir bedel ile talebi olduğunu, daha sonra Milli Emlak ve tarafsız kurullar tarafından yapılan bir değerlendirmeye göre 430 milyon TL'lik bir arazi fiyatı ortaya çıktığını anlatan Topbaş, "Birileri önceden hazırlık yaptıysa, teklif hazırladıysa onu biz bilemeyiz ki. Yani bir takım tüzel kişilikler bazı ihalelere girmek adına önceden hazırlıklar yapabilir, teklifler hazırlayabilir. Bu müracaatları yapabilir, o bizi ilgilendirmez. O bizim dışımızdadır. Biz henüz hangi yöntemle ihaleye çıkacağımızı ilan etmedik." ifadesini kullandı.

HAK ETMEYENE HAK ETMEDİĞİ ŞEYİ VERMEYİZ

Bakırköy'deki iş adamı Ali Ağaoğlu'nun projesiyle ilgili soru üzerine Topbaş, "İlgililerin Büyükşehir Belediyesi'ne müracaatından sonraki aşamaları basına yansıdı, ne kadarının doğru olduğunu ileriki zamanda göreceğiz. Bizim hassasiyetimiz şu; tarihi yarımadada gördüğümüz gravürlerde gördüğümüz silüeti etkileyici yapıları tekrar yaşatmamak adına çok ciddi bir hassasiyetimiz var yükseltiler noktasında. Burada belirlediğimiz bazı kodlar var, bunun geçilmemesi konusunda hassasiyetimiz var. Tabii kentsel dönüşüm olan bir kentte yaşamaktayız, onunla ilgili bazı talepler gelmekte. Makul ölçülerde olanlar için zaten ilgili birimimiz değerlendirme yapmaktadır. Burada daha öce gelen bir müracaatı belirli bir noktada değerlendirmiştir. Ama tabii ki yatırımcı çok daha farklı taleplerde bulunabilir. O talepleri farklı gerçekleştirme yolları da arayabilir. Ama bizim duruşumuz nettir, net bir çalışma yaparız. Herkese eşit mesafedeyiz, hak etmeyene hak etmediği şeyi vermeyiz." dedi.

Mecidiyeköy-Bağcılar-Mahmutbey metrosu ile ilgili şirketlerin önceden bir araya gelerek fiyat belirledikleri iddiaları bulunduğu ve bu konuda belediyeye bir şikayet başvurusu bulunup bulunmadığı da soruldu. Topbaş, bu soruya, "Bir iddia ortaya atıp işi sıkıntıya sokmanın ne kadar doğru olduğunu sizler de bilirsiniz. Eğer böyle bir tespitleri vardıysa belki suçüstü yapmaları gerekirdi." ifadesini kullandı.

CHP'den Mustafa Sarıgül'ün adaylığı ile ilgili bir değerlendirme isteyen gazeteciye cevap veren Topbaş, "Bizim yaptıklarımız ortada, İstanbul biliyor. İstanbullulardan bir dönem daha son dönem olarak yetki istiyorum. Sayın Kılıçdaroğlu ile bir seçim yaşadık, gördük. 3 tane dosya gösterildi, hep iddialar vardı, ama hepsi sonuçsuz kaldı. Eserlerimizle konuşuyoruz." dedi.

Zeytinburnu'ndaki 16:9 projesiyle ilgili değerlendirmesi de istenen Topbaş, "Yargı süreçleri onlar daha sonra değerlendirilecek." ifadesini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesi ve borçları ile ilgili bir soruyu cevaplayan Topbaş, "Hiç borcumuz yok, dış borcumuz var. Bunlar da uzun vadeli, metrolarla ilgilidir bunlar. Dış borç borçlanma limitimizin de yüzde 38'ini 40'ın borçlanmış durumdayız. Bunlar da bütçemizin yüzde 2.5'uğuna tekabül ediyor.

Haliç üzerinde bulunan metro köprüsünde şu anda deneme seferleri yapıldığını belirten Topbaş, Şubat ya da Mart ayı içinde köprünün hizmete gireceğini belirtti.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×