"Kadınların istihdamına katılımında Avrupa’nın çok gerisindeyiz"

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr.

11 Aralık 2013 Çarşamba 16:23

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Abdülrezzak Altun, kadınların istihdama katılımında Avrupa devletlerinin, Türkiye’yi ikiye katladığını söyledi. Türkiye’de kadınların istihdama katılımının yüzde 30 civarında olduğunu ifade eden Altun, buna karşılık Avrupa Devletleri’nde ise yüzde 70’lere ulaştığını ifade etti.

Nevşehir Kadın Dayanışma Derneği tarafından 'Nevşehir medyası ile kadınlar el ele' projesinin tanıtım toplantısı düzenlendi. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün ulusal ortağı ve temel paydaşı olduğu Kadın Dostu Kentler Projesi, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu UNFPA ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu UNDP tarafından yürütülüyor, İsviçre Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (SIDA) tarafından da finanse ediliyor.

Ahiler Kalkınma Ajansı toplantı salonunda Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Abdülrezzak Altun’un konuşmacı olarak katıldığı toplantıya Nevşehir Vali yardımcısı Vural Demirtaş, Nevşehir Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hayriye Demirbilek, Nevşehir Kadın Dayanışma Derneği üyeleri ve Nevşehir’de bulunan yazılı ve görsel basından davetliler katıldı. Nevşehir’in de içerisinde bulunduğu toplam 12 ili kapsayan bu projede, kadın Sivil Toplum Örgütleri, taban örgütleri ulusal ve yerel düzeydeki devlet kurumları ile yapılacak yerel çalışmalar neticesinde yerel yönetim planlama süreçlerine toplumsal cinsiyet eşitliğinin dahil edilmesiyle 'Kadın Dostu Kentler'in geliştirilmesine zemin hazırlayan bir ortamın gerçekleştirilmesi planlanıyor.

    "KADIN İSTİHDAMI ARTIRILMALI"

    Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Abdurrezzak Altun, siyasal ortamda kadın meselesinin çok konuşulduğunu belirterek, Türkiye’de kadınların istihdama katılma oranını yüzde 26 ila 29 oranları arasında olduğunu ifade etti. Altun, “Erkekler 15–65 yaş arası yüzde 70’lerin üzerinde istihdama sahiptir. Her 2 cinsiyette de işsizlik oranı yüzde 11’dir. Kadın istihdamını artırmak için bir takım tedbirler alınıyor, işverene kadın istihdam ettiğinde prim desteği sağlanıyor. Devlet kadınların iş hayatına atılması için birçok çaba harcıyor. AK Parti’nin siyasi çerçevesine daha değişik perspektiften bakılarak kadın konusunda birçok çalışma yapılıyor. Ayrıca hükümetin kadınlara yönelik çalışmaları her geçen gün artıyor. Avrupa Birliği’nde istihdama katılma oranı, yüzde 70’lere ulaşmış durumdadır. Avrupa Birliği Devletleri, Türkiye’yi ikiye katlamış durumdadır.” dedi.

    Kadınlara yapılacak desteğin, yoksulluğu da en az üç kat aşağıya çektiğinin altını çizen Altun, “Kadınların sosyal yaşama katılıyor olmaları, çocuklarının gelişimine katkı sağlar çalışan anne ve babaların çocuklarının teknolojik imkâna, sağlık konuları VB. konularda da ileride görüldüğü dikkat çekmektedir. Yasalarda cinsiyet ayrımı yapılmaması için birtakım çalışmalar yapıldı örneğin; Kepçe operatörü aransa dâhil asılan eleman yazılarına bay bayan cinsiyeti belirtilmiyor” şeklinde konuştu.

    Nevşehir Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hayriye Demirbilek ise toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaşama geçirilmesi ve kadına yönelik her türden şiddetin durdurulması hedefiyle Nevşehir’deki sivil toplum temsilcileriyle medya arasında bir köprü kurduğunu söyledi. Demirbilek, ortak bir dil ve davranış ile sürekli diyalog oluşturmasını, birlikte dönüştürücü adımlar atılmaya başlanmasını sağlamak yerel medyanın, kadının insan hakları, kadına yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğu, mevzuat ve şiddetle mücadelede işletilecek mekanizma ile ilgili haberler yapmaları sağlanacağını belirtti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×