"Kadının sağlam olması ile aile de toplum da millet ve devlet de sağlam olur"

Diyanet İşleri Başkanlığı Teftiş ve Rehberlik Dairesi Başkanı Doç. Dr. İsmail Karagöz, kadının sağlam olması halinde ailenin de toplumun da milletin ve devletin de sağlam olacağını söyledi.Nevşehir İl Müftülüğü ile Aile İrşat...

17 Mayıs 2014 Cumartesi 12:43

Diyanet İşleri Başkanlığı Teftiş ve Rehberlik Dairesi Başkanı Doç. Dr. İsmail Karagöz, kadının sağlam olması halinde ailenin de toplumun da milletin ve devletin de sağlam olacağını söyledi.

Nevşehir İl Müftülüğü ile Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu tarafından, 15-21 Mayıs Aile Haftası nedeniyle Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi Salonu'nda düzenlenen konferansa, Diyanet İşleri Başkanlığı Teftiş ve Rehberlik Dairesi Başkanı Doç. Dr. İsmail Karagöz konuşmacı olarak katıldı. Saygı Duruşu, İstiklal Marşı okunuşu ve Merkez 2000 Evler Camii İmam-Hatibi Bilal Özkaya’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa; Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, İl Müftüsü Yakup Öztürk, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Okan Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsmail Yoldaş, müftü yardımcıları A. Celalettin Altunkaya ve Yaşar Bolat ile din görevlileri, Kur’an Kursu öğreticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İl Müftüsü Yakup Öztürk, yaptığı konuşmada; toplumun temel taşı olan kadının ailenin de temel taşı olduğunu ifade etti. Kadının sağlam olması halinde ailenin de toplumun da milletin ve devletin de sağlam olacağını kaydeden Öztürk, “Bundan dolayı iç ve dış düşmanlar, kadını ve aileyi dejenere etmeye çalışmaktadırlar. Bizim bu tuzağa düşmeyip, gerekli tedbirleri almamız lazımdır. Bu konferans bunun için atılmış bir adımdır.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Teftiş ve Rehberlik Dairesi Başkanı Doç. Dr. İsmail Karagöz, insanın ilk terbiyesini, edep ve ahlâkını, eğitim ve öğretimini anne-babasından aldığını hatırlatarak, gerçek anlamda sevgi, şefkat, merhamet, güven, huzur ve mutluluğun ancak aile yuvasında bulunabileceğini söyledi. Karagöz, ailenin sevgi, şefkat, güven, huzur, eğitim ve öğretim yuvası olabilmesi için aile fertlerinin özellikle eşlerin karşılıklı olarak birbirlerine ve çocuklarına karşı görevlerini yerine getirmelerinin, hak ve hukuka uymalarının, anlayışlı ve hoşgörülü olmalarının gerekli olduğunu vurguladı.

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de en detaylı yer verilen konuların başında evlilik müessesesinin geldiğini kaydeden Karagöz, yuvanın nasıl kurulacağı, aile içindeki görev ve sorumlulukların neler olduğu, çıkan sorunların nasıl çözüme kavuşturulacağı, sorunlar çözülemezse evliliğin nasıl sonlandırılacağı gibi konuların kapsamlı bir şekilde anlatıldığını ifade etti.

Milletlerin varlığını sürdürebilmesinin, güvenli ve huzurlu bir toplumun varlığının ailelerin sağlamlığına bağlı olduğunu kaydeden Karagöz, şöyle konuştu: “Allah’ın ve Peygamberin (sas) buyruklarına riayet eden aileler sağlıklı ve sağlam ailelerdir. Görevlerin ihmal edildiği, hakların çiğnendiği, güvenin yok olduğu, saygının kalmadığı, hoşgörünün yitirildiği, sabrın tükendiği, sevgi ve şefkatin yerini sözlü ve fiilî şiddetin aldığı aileler varlıklarını sürdürememektedirler. Burada erkeklere görev düşüyor, eşlerine Allah’ın emaneti olarak iyi davranmalıdırlar. Hanımlara görev düşüyor, eşlerine karşı daima düzenli, tertipli, tatlı dilli, güler yüzlü davranmalıdırlar. Ülkemizde, son yıllarda yuvalar hızla dağılmakta, eşler en basit sorunlar karşısında soluğu mahkemelerde almaktadır. Yuvaların dağılması, en çok geleceğimizin teminatı olan çocuklara zarar vermektedir. Bundan dolayı sabırlı olmalıdırlar ve boşanmayı en son çare olarak görmelidirler. Zira Allah nazarında helallerin en hoş olmayanı kadın boşamaktır.”

Konuşmanın ardından Doç. Dr. İsmail Karagöz’e; Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, İl Müftülüğü tarafından günün anısı olarak hazırlanan topraktan yapılma Hitit Angora’sını takdim etti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×