Kadın avukatlardan, adliye önünde 'taciz' eylemi

Kadın avukatlar, Diyarbakır'da bir kadın avukatın taciz edilmesiyle ilgili Diyarbakır Savcılığı'na yapılan başvuruya takipsizlik kararı verilmesini protesto etti.

Kadın avukatlardan, adliye önünde 'taciz' eylemi
20 Şubat 2014 Perşembe 16:18

Kadın avukatlar, Diyarbakır'da bir kadın avukatın taciz edilmesiyle ilgili Diyarbakır Savcılığı'na yapılan başvuruya takipsizlik kararı verilmesini protesto etti. Avukatlar, verilen takipsizlik kararına itiraz öncesi Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde açıklama yaptı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan bir grup kadın avukat, geçtiğimiz aylarda yanında staj yaptığı avukat S.Y.'nin sistematik tacizine maruz kaldığı iddia edilen stajyer avukatın suç duyurusunun takipsizlikle sonuçlanmasına tepki gösterdi. Avukatlar, olaya ilişkin Diyarbakır Savcılığı ve Diyarbakır Barosu'na şikayette bulunulduğunu ifade etti. Avukatlar, şikayetlerin ardından taciz ettiği iddia edilen S.Y'nin aklanmaya çalışıldığını öne sürdü.

Açıklamada, "Biz kadın avukatlar, adliyelerde söz konusu olayda olduğu gibi bağlı çalıştığımız ya da staj yaptığımız bürolarda her an tacize ve mobbinge maruz bırakılıyoruz. Bunları açıkladığımız zaman ise 'erkeğin mağrudriyeti' ya da bu olayda olduğu gibi erkeğin 'iyiliği, dürüstlüğü, kariyer' karşımıza çıkıyor. Erkeğin cinsel saldırı gibi kadın tarafından varlığının ispatlanması hatta açıklanması bile çok zor olan bu tür vakaları bizim ispatlamamız bekleniyor. Tam da bu yüzden bu taciz hepimize yapılmıştır. Taciz mağduru arkadaşımıza yönelik suçlamalar hepimizin sesini kısmak, yaşadığımız ve daha yaşayacağımız tüm vakaların üstünü örtmek için ortaya atılmaktadır. S.Y. ile aynı mesleği icra etmek istemiyor, Diyarbakır Barosu tarafından S.Y.'nin meslekten men edilme kararı verilmesini talep ediyoruz. Bu davanın peşini bırakmıyoruz." ifadesine yer verildi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×