Jeremy Konyndyk: Suriye’de salgın hastalıkların yayılmasından çok endişeliyiz

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'na (USAID) bağlı Yurtdışı Afet Yardım Dairesi (OFDA) Müdürü Jeremy Konyndyk, kış mevsiminde Suriye’de salgın hastalıkların çıkmasından endişe duyduklarını ifade etti.

Jeremy Konyndyk: Suriye’de salgın hastalıkların yayılmasından çok endişeliyiz
26 Ocak 2014 Pazar 19:48

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'na (USAID) bağlı Yurtdışı Afet Yardım Dairesi (OFDA) Müdürü Jeremy Konyndyk, kış mevsiminde Suriye’de salgın hastalıkların çıkmasından endişe duyduklarını ifade etti.

OFDA Müdürü Jeremy Konyndyk, Gaziantep’te Suriye’ye yapılan yardımlar hakkında bilgi verdi. Amerika’nın Suriye’ye yaptığı yardım miktarının 1.7 milyar dolara ulaştığını açıklayan Konyndyk, Suriye’deki çatışmaya bir an önce çözüm bulunmak zorunda olunduğunu vurguladı. Konyndyk, 2 milyon kişinin savaştan kaçarak mülteci olmuş durumda olduğunu, Suriye içerisinde yerinden olmuş 6 milyon insanın bulunduğunu ve 9 milyon insanın yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı. Suriyelilere bir an önce yardım götürmek gerektiğine dikkat çeken Konyndyk, ABD olarak da bu konuda çalışma yaptıklarını ifade etti.

Dünyanın birçok noktasına yardım götürdüğünü hatırlatan Yurtdışı Afet Yardım Dairesi Müdürü Jeremy Konyndyk, Suriye’deki yaşananların en kötü ve en karmaşık olduğunu vurguladı. Konyndyk, yapılan yardımlarla ilgili şunları kaydetti: “Benim şimdiye kadar gördüğüm en kötü ve karmaşık insanı krizlerden biridir. İnsani yardım dünyasının da son 30-40 yıldır gördüğü en ağır olan yeridir. Yardım çabalarına gösterilen engeller çok büyük. Komşu ülkeler gerçekten ev sahibi olarak inanılmaz işler yaptılar. Suriye hükümeti aracılığı ile giden hiçbir yardım yok. Uluslar arası yardım kuruluşlarının yardımların doğru yere gitmesi için çok büyük çabaları var. İnsanların ana ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ABD birçok yardım yapıyor. Çadırların kışa uyumlu hale getirilmesine yarayan kitler oluşturuyoruz. Şu anda 400 bin kişiye bu kış kitlerini gönderdik. 200 bin kişiye de göndereceğiz. Şu anda Suriye içerisinde verilen yiyecek yardımının 3’te birini ABD karşılıyor. Un yardımı, şeker, yağ, mercimek gibi gıda maddelerinin bulunduğu özel kutuları hazırlıyoruz.”

Sağlık sektörüne de çok önemli yardımlar yaptıklarını hatırlatan Konyndyk, 260 tane sağlık merkezi kurduklarının bilgisini verdi. Suriye’de geçen yıl salgın hastalıkların baş gösterdiğini dile getiren Konyndyk, bu sene de aynı endişeyi taşıdıklarını belirterek, “Geçen yıl sağlık sistemi Suriye’de çökmüştü. Su ve kanalizasyon sistemi çökmüştü. Bu ikisini bir araya getirdiğiniz zaman çok ciddi hastalıklar oluşması için uygun bir zemin oluşmuş oluyor. Bu nedenle de salgın hastalıkların yayılmasından çok endişeliyiz. Suriye hükümeti sağlık kurumlarını bombalayarak ve yardım için giden sağlık ekiplerini engelleyerek işleri daha da kötüleştirdi.” dedi.

SURİYE’DE KAYIP JENERASYON ORTAYA ÇIKIYOR

Savaştan en çok çocukların etkilendiğini söyleyen Konyndyk, kendilerini endişelendiren sorunun Suriye’de kayıp jenerasyonun ortaya çıkması olduğunu açıkladı. Konyndyk sözlerini şu şekilde tamamladı: “Çocukları özel programlarla destekliyoruz. Bizi endişelendiren şey Suriye’de kayıp jenerasyonun ortaya çıkması. Çatışma nedeniyle 3 yıl okula gidememiş çocuklar var. Korkunç şeylere tanık olmuş, travma geçiren çocuklar var. Mülteci çocuklara okul ve danışmanlık noktasında yardımcı olmaya çalışıyoruz. Suriye’de de aynı yardımlarda bulunuyoruz. Acil eğitim desteği gibi ve psikodestek vermeye çalışıyoruz. Suriye’deki çocuklar hiçbir insanın görmemesi durumlarına şahit oluyor. Komşu ülkelerde yapılan yardımlar daha çok göze çarpıyor, ancak çok yardım ihtiyacı Suriye’nin içinde var. ABD de yaptığı yardımların yarısını Suriye’nin içindeki insanlara yapıyor.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×