İzmir’in yeni arabalı vapurları için 82 milyon liralık imza atıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Körfez filosuna katılacak 450 yolcu ve 64 otomobil kapasiteli 3 adet arabalı yolcu gemisi için ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzaladı. 82 milyon liralık yatırımla hizmete girecek yeni arabalı yolcu gemileri,...

İzmir’in yeni arabalı vapurları için 82 milyon liralık imza atıldı
17 Mayıs 2014 Cumartesi 14:18

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Körfez filosuna katılacak 450 yolcu ve 64 otomobil kapasiteli 3 adet arabalı yolcu gemisi için ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzaladı. 82 milyon liralık yatırımla hizmete girecek yeni arabalı yolcu gemileri, engellilerin kullanımına uygun olacak. İçlerinde 2-5 yaş arası çocuklar için oyun alanı ve evcil hayvan kafesleri ile görme engelliler için Braille Alfabesinde uyarı ve yönlendirme işaretleri de bulunacak. Yeni arabalı yolcu gemileri ile Bostanlı-Üçkuyular hattında yolculuk süresi 30 dakikadan 15 dakikaya inecek.

Kentteki deniz ulaşımının geliştirilmesi amacıyla 117 milyon Euro’ya 15 yeni yolcu gemisi siparişi veren ve bu gemilerden ilkini geçtiğimiz günlerde hizmete alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 3 adet yeni arabalı vapuru da Körfez filosuna katacak. 64 araç, 450 yolcu kapasiteli, hızlı, çevreci ve engellilerin kullanımına uygun arabalı yolcu gemilerinin alımı için Başkan Kocaoğlu, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda ihaleyi kazanan Çeksan Gemi İnşa Çelik Konstrüksiyon A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak ile sözleşme imzaladı.

TAŞINAN ARAÇ SAYISI 1 MİLYONA ÇIKACAK

Bostanlı-Üçkuyular arasında arabalı yolcu gemisi ile hizmet verdiklerini ve gemilerin eski olması nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Başkan Kocaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yeni hizmete girecek 3 adet arabalı yolcu gemilerimizin maliyeti 82 milyon 200 bin lira. İlki 2015 yılının ortalarında hizmete girecek. 2010 yılında 300 bin araç taşıyorken, 2013 yılında 480 bin araç taşıdık. Bu gemiler geldiğinde 1 milyon civarında araç taşımayı öngörüyoruz. Gemilerimiz engellilerin kullanımına uygun, yakıt ve eleman tasarrufu sağlayan son teknoloji gemiler. Yüklenici firmamızdan gemilerin mümkün olduğu kadar erken teslim edilmesini rica ediyorum.”

EKONOMİK VE ÇEVRECİ

Çeksan Gemi İnşa Çelik Konstrüksiyon A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak ise konuşmasında feribot konusunda tecrübeli olduklarını hatırlatarak şunları söyledi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapacağımız gemiler son derece çevreci olacak. Engelli yürüyüş yolları ve panaromik asansörler bulunacak. Engelliler rahatlıkla gemiye binip seyahat edebilecek. İzmirliler gemilerimizde denizi seyrederek seyahatten büyük keyif alacak. Makine sistemi çevreye uyumlu ve Amerikan standartlarında. Adamsız makine dairesi sistemiyle donatılmış. Gemi seyir halindeyken, makine dairesinde herhangi biri olmayacak. Gemimiz minimum 5 personelle idare edilecek şekilde ekonomik olacak.”

BOSTANLI-ÜÇKUYULAR 15 DAKİKAYA İNECEK

2015 yılı ortalarında arabalı yolcu gemilerinden biri hizmete girecek. Diğer iki arabalı yolcu gemileri ise 6 ay arayla filoya katılacak. 14 knot hızında olacak yeni arabalı yolcu gemileri ile birlikte Bostanlı-Üçkuyular hattında yolculuk süresi 30 dakikadan 15 dakikaya inecek. Mevcut 3 arabalı yolcu gemisine ilave olacak yeni arabalı yolcu gemileri ile birlikte sefer aralıkları 45-60 dakikadan 20 dakikaya düşecek. Yeni arabalı vapurların devreye girmesi ile birlikte Bostanlı –Üçkuyular hattında bugün ortalama taşınan 450 bin araç sayısının 1 milyona ulaşması tahmin ediliyor. CİHAN

İzmir’in yeni arabalı vapurları için 82 milyon liralık imza atıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×