İzmir'in öncü 'Körfez Yunusu' trenleri geldi

İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN)'ın yolcu kapasitesini arttırmak amacıyla sipariş edilen yeni tren setlerinden ilk üçü, deneme sürüşü için İzmir’e getirildi.

İzmir'in öncü 'Körfez Yunusu' trenleri geldi
18 Nisan 2014 Cuma 17:28

İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN)'ın yolcu kapasitesini arttırmak amacıyla sipariş edilen yeni tren setlerinden ilk üçü, deneme sürüşü için İzmir’e getirildi. Bu yıl içinde 72 vagonlu toplam 24 setin İzmir’de olacağı, kalan 16 setin de Ağustos 2015’e kadar tamamlanarak işletmeye alınacağı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD ortaklığında hayata geçirilen, cumhuriyet tarihinin en büyük toplu ulaşım projesi İZBAN, İzmirlilerin “Körfez Yunusu” adını taktığı yeni vagonlarına kavuştu. Banliyö hattının genişlemesiyle birlikte ortaya çıkacak vagon ihtiyacının karşılanması amacıyla sipariş verilen 40 adet yeni tren setinden üçü geldi. Güney Koreli Hyundai-Rotem firması tarafından üretilen, Adapazarı’ndaki Eurotem fabrikasında montajı yapılan setlerin beşinin imalatı tamamlandı. İlk üç set deneme için İzmir’e gelirken diğer ikisi ise hız denemeleri için Eskişehir hızlı tren hattına gönderildi. Dokuz vagondan oluşan İzmir’deki setlerin denemeleri başladı.

İZBAN’ın Körfez Yunusu isimli yeni trenlerinin tamamı, 120 vagonluk toplam 40 setten oluşuyor. Her bir setin uzunluğu 70 metre. Çift dizi sefer yapıldığı için bu uzunluk 140 metreyi buluyor. Genişliği 2,95 metre olan setlerin yüksekliği ise 3,85 metre 85. İşletme azami hızı 140 km/saat olarak belirlenen setler, çift dizide tek seferde yaklaşık bin 500 yolcu taşıyabilecek. 18 adet otomatik yolcu kapısı bulunan setlerin kapılarında, iniş binişte güvenliği sağlayan otomatik kayar köprüler yer alıyor. CİHAN

İzmir'in öncü 'Körfez Yunusu' trenleri geldi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×