İzmir’in ilk Japon bahçesi açıldı

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren Megapol Group’un, 2010 yılında hayatını kaybeden Mimar Tatsuya Yamamoto anısına yaptırdığı Japon Bahçesi açıldı. Yamamoto’nun eserlerinden biri olan Megapol Tower İş Merkezi yanında...

İzmir’in ilk Japon bahçesi açıldı
10 Mayıs 2014 Cumartesi 11:28

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren Megapol Group’un, 2010 yılında hayatını kaybeden Mimar Tatsuya Yamamoto anısına yaptırdığı Japon Bahçesi açıldı. Yamamoto’nun eserlerinden biri olan Megapol Tower İş Merkezi yanında yer alan parkın açılışına, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, Türk Japon Vakfı Başkanı Cafer Tayyar Sadıklar, Tatsuya Yamamoto’nun eşi Gonca Yamamoto katıldı.

Törende konuşan Megapol Group Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, 49 yaşında yaşamını yitiren Tatsuya Yamamoto’nın çok mütevazı bir kişiliği olduğunu belirterek, kendisini tanımaktan mutluluk duyduğunu ve adını bu parkla ölümsüzleştirmek istediklerini söyledi. Gökdemir, “Sayın Başkanımız Aziz Kocaoğlu’nun manevi desteği olmasaydı bu bahçeyi yapamazdık.” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Yamomoto’nun Türkiye’ye ve İzmir’e katkı koyan önemli bir mimar olduğunu, onun anısına hayata geçirilen bu projeden çok etkilendiğini söyledi. Kocaoğlu, “Vefa örneği göstererek bu bahçeyi hayata geçiren Selim Gökdemir’e teşekkür ediyorum. Biz sadece gönül desteği verdik. Japon bahçesi İzmir’in kalkınmasında en önemli kaldıraçlardan biri olan bu bölgeye ayrı bir zenginlik katacaktır.” dedi.

Peyzaj Mimarı Ata Turak’ın tasarımıyla hayata geçirilen 'Yamamoto Japon Bahçesi'nde Japonya’ya özgü sakura, gynko biloba, bambu ağaçlarının kullanıldığı özel bir peyzaj düzenlemesi yapıldı. Bahçede iki adet havuz, köprü ve yürüyüş yolları ile tanıtım bölümü yer alıyor.

TATSUYA YAMAMOTO KİMDİR?

1961 doğumlu olan Yamamoto, 1983 yılında Shibaura Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu. Japonya, Fransa ve Türkiye’de 3 ayrı yüksek lisans yaparak yüksek mimar unvanını aldı. 1986’da Türkiye’ye yerleşti. 1987-1995 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğretim görevlisi olarak çalıştı. 49 yaşında İstanbul’da yaşama veda etti. CİHAN

İzmir’in ilk Japon bahçesi açıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×