İzmir’deki liman operasyonunda tutuklu sayısı 15'ten 3'e düştü

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 7 Ocak 2014'te TCDD İzmir Liman İşletme Müdürlüğü’ne yönelik düzenlenen operasyonda 5 kişi daha tahliye edildi.

İzmir’deki liman operasyonunda tutuklu sayısı 15'ten 3'e düştü
24 Mart 2014 Pazartesi 17:23

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 7 Ocak 2014'te TCDD İzmir Liman İşletme Müdürlüğü’ne yönelik düzenlenen operasyonda 5 kişi daha tahliye edildi. 15 kişinin tutuklandığı operasyon kapsamında son tahliyelerle tutuklu sayısı 3’e düştü.

Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, rüşvet, zimmet, ihaleye fesat karıştırmak, irtikap ve nitelikli dolandırıcılık suçlamalarıyla yürütülen soruşturma kapsamında İzmir Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, 27 kişi gözaltına alınmıştı. Adliyeye sevk edilenerden Ş.Ç., T.Y., Ş.A., B.B., N.A., H.B., A.O.Y., B.K., İ.Ç., M.E.S., F.Y., M.A..A., M.T.U. ve M.C.B. tutuklanmıştı. Daha sonra teslim olan M.Y.’nin de tutuklanmasıyla tutuklu sayısı 15'e yükselmişti. AK Parti Milletvekili Binali Yıldırım’ın bacanağı C.H. ise operasyondan birkaç gün sonra avukatıyla birlikte Mali Şube’ye giderek teslim olmuş, daha sonra sevk edildiği nöbetçi mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Tahliye taleplerini değerlendiren İzmir Nöbetçi 5. Sulh Ceza Mahkemesi M.Y., B.B., T.Y., M.C.B., M.E.S., F.Y. ve M.T.U.’yu, yurtdışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliye etti. Mahkeme, geri kalan sekiz kişinin tutukluluğunun devamına karar verdi. Bunlar için avukatları, bir üst mahkeme olan İzmir 19. Asliye Ceza Mahkemesi'ne itiraz etti. İtirazları değerlendiren mahkeme H.B., Ş.Ç., A.O.Y., M.A.A. ve İ.Ç.’nin de tahliye sine karar verdi. Böylece operasyon kapsamında sadece Ş.A., N.A. ve B.K. tutuklu kaldı.

SORUŞTURMANIN BAŞINDAKİ SAVCI GÖREVDEN ALINMIŞTI

Liman operasyonunu yürüten Başsavcı Vekili Ali Haydar, 17 Ocak’ta görevden alınarak Karşıyaka Savcılığı’na atanmıştı. Aynı dönemde, operasyonu yapan İzmir Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde de tayin furyası yaşanmıştı. Başta şube müdürü olmak üzere polis memurlarının çoğu başka birimlere tayin edilmişti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×