İzmir'deki gösterilerde polisten gazlı müdahale

Gezi Parkı gösterileri sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan için İzmir Konak Meydanı'nda oturma eylemi yapmak isteyen gruba polis müdahale etti.

İzmir'deki gösterilerde polisten gazlı müdahale
12 Mart 2014 Çarşamba 15:38

Gezi Parkı gösterileri sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan için İzmir Konak Meydanı'nda oturma eylemi yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. KESK, DİSK, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan eylemciler, eski Sümerbank önünde toplandı. Elvan'ın posterlerini taşıyan grup, “Hükümet istifa” sloganı attı.

Berkin Elvan için İstanbul'da düzenlenen cenaze töreniyle aynı anda saygı duruşunda bulunan grup adına DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı bir basın açıklaması yaptı. Dün akşamki protesto gösterisinde polisin uyarı yapmadan müdahale ettiğini öne sürerek eleştirdi. Basın açıklamasına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile CHP milletvekilleri Birgül Ayman Güler, Alaattin Yüksel ve Mustafa Moroğlu da destek verdi. Grup, açıklamanın ardından İzmir Saat Kulesi önünde oturma eylemi yapmak için yürüyüşe geçti. Polisin meydana girişe izin vermemesi üzerine hazırda bekleyen TOMA'lar devreye girerek göstericilerin üzerine su sıktı. Polise taşla karşılık veren göstericilere biber gazı da sıkıldı. Göstericiler, çöp konteynerleri ve söktükleri banklarla barikat kurdu. Göstericilerle polis arasındaki taşlı çatışma yaklaşık yarım saat sürdü. Gazdan etkilenen bazı kişiler, Büyükşehir Belediyesi'nin Konak Meydanı'ndaki hizmet binasına sığındı. Olayların ardından grubun vilayet binası önünde oturma eylemi yapmasına izin verildi. Eylem devam ediyor. CİHAN

İzmir'deki gösterilerde polisten gazlı müdahale


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×