İzmir İl Genel Meclisi'nde son toplantı yarın

1913 yılında "İdare-i Umumiye-i Vilayet Kanun-ı Muvakkat" ile kurulan il özel idareleri, 6 Aralık 2012 tarihli Büyükşehir Kanunu gereğince, 30 Mart 2014'teki yerel seçimlerin ardından, il genel meclisleriyle beraber kapanacak.

İzmir İl Genel Meclisi'nde son toplantı yarın
06 Mart 2014 Perşembe 17:38

1913 yılında "İdare-i Umumiye-i Vilayet Kanun-ı Muvakkat" ile kurulan il özel idareleri, 6 Aralık 2012 tarihli Büyükşehir Kanunu gereğince, 30 Mart 2014'teki yerel seçimlerin ardından, il genel meclisleriyle beraber kapanacak. İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci,, 100 yıldır devam eden bir geleneğin yarın yapılacak son toplantıyla biteceğini söyledi: “Yarın saat 14.00’te, Vali Mustafa Toprak’ın da katılımıyla bir plaket töreni düzenledik. Ardından saat 15.00’te meclisimiz son birleşimini gerçekleştirecek ve görevlerimiz sona erecek.”

Değirmenci, söz konusu kanunla büyükşehir sayısının 30’a yükseldiğini belirterek, “Bu 30 ildeki il özel idareleri ve il genel meclisleri kapanıyor. Türkiye genelinde bin 591 belde belediyesi ve 16 bin 82 köy, tüzel kişiliğini yitirecek.” dedi. İdam mahkumuna bile son isteği sorulurken bu şehirlerde yaşayan halka sorulmadan bu kurumlar kapatıldığını söyleyen Değirmenci, "56 milyon kişiyi ilgilendiren bu konuda kimsenin söz hakkı olmadı. Bu da ülkenin geldiği ileri demokrasi anlayışını gösteriyor. Yasa, 'Ben yaptım oldu' mantığıyla oldubittiye getirildi. Valiler de, genel sekreterler de, il genel meclisi başkanları ve üyelerinin de bu yasadan memnun olduklarını hiç zannetmiyorum. Halkın kendi kendini yönetme hakkı gasp edildi.” şeklinde konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×