İzmir'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderilen sancağın hikayesi

AK Parti İzmir İl Başkanı Delican, İzmir'deki demokrasi nöbetinde tekbirlerle açtıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdikleri Osmanlı savaş sancağının hikayesini anlattı.

İzmir'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderilen sancağın hikayesi
02 Ağustos 2016 Salı 14:43

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, İzmir'deki demokrasi nöbetinde, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile birlikte tekbirlerle açtıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdikleri Osmanlı savaş sancağının hikayesini anlattı.

Delican, söz konusu sancağı ilk kez İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Okan Bato'nun makam odasının duvarında asılı gördüğünü, sancağın ifade ettiği anlamı Konak Meydanı'ndaki demokrasi nöbetine gelenlere sahneden anlattığını belirtti.

Kendisini dinleyen vatandaşlardan birinin daha sonra yanına gelerek, ailesinde bu sancaktan bulunduğunu, Çanakkale Savaşı'na katılan dedelerinden yadigar kaldığını ve uzun yıllardır sakladıklarını söylediğini aktaran Delican, "O kardeşimiz, sancağın anlamını öğrenince çok etkilendiğini ve vermek istediğini söyledi. Bu, savaş zamanlarında ecdadımızın açtığı, özellikle Çanakkale ve İstiklal Savaşı döneminde kullanılan bir sancak. Bu sancağın üzerinde ters hilalin çevresinde Allah, namus, vatan ve birlik yazıyor. Bu da savaşta askerlerin ne için savaştıklarını anlatıyor." dedi.

Delican, sancağın tekbirler eşliğine açıldığına işaret ederek, "Savaş zamanlarında tekbirlerle açıldığı için savaşta ruhani güçlerin, meleklerin yardım ettiğine inanılıyor. Tekbirlerle ve salavatlarla açılan bir sancak olarak askerlerin maneviyatını yükselttiği düşünülüyor. Bize getiren arkadaşımız Çanakkale Savaşı'nda kullanıldığını söyledi." ifadelerini kullandı.

"Bunlara savaş açtık"

"Allah Çanakkale Savaşı'nda Türk milletine yardım etti." diyen Delican, şunları söyledi:

"Çanakkale'de zor bir dönemi yaşadık, şimdi yine zor bir dönemdeyiz. Hem terör örgütüne hem de FETÖ türü bir örgüte karşı savaş açmış durumdayız. Allah bize de bu konuda yardımcı olsun diye sayın Cumhurbaşkanımıza, Başkomutanımıza bu bayrağı gönderdik. Bunlara savaş açtık. Bunun bir simgesi olsun diye bu bayrağı Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu'na emanet ederek, Ankara'ya gönderdik."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×