İzmir Büyükşehir'in kıyı tasarımında sıra Konak'a geldi

"İzmirdeniz" projesi kapsamında düzenleme çalışmalarına başlanan Konak Pier ile Karataş arasındaki bölge iğde, ılgın, ağaç zakkum, palmiye, gülibrişim, akasya, çınar yapraklı dut ve çalı erguvan gibi kıyıda yetişebilen ağaç türleriyle donatılacak.

İzmir Büyükşehir'in kıyı tasarımında sıra Konak'a geldi
13 Ocak 2014 Pazartesi 11:13

"İzmirdeniz" projesi kapsamında düzenleme çalışmalarına başlanan Konak Pier ile Karataş arasındaki bölge iğde, ılgın, ağaç zakkum, palmiye, gülibrişim, akasya, çınar yapraklı dut ve çalı erguvan gibi kıyıda yetişebilen ağaç türleriyle donatılacak. Kıyıda çocuk oyun alanları, sergi alanı, bisiklet parkı ve servis birimleri de yer alacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehirde yaşayanların denizle bağının güçlendirilmesi için Mavişehir’den İnciraltı’na uzanan 40 kilometrelik kıyı şeridinin yeniden tasarlanması hedefiyle başlattığı proje çerçevesinde Pasaport’tan sonra Konak Pier ile Karataş bölgesi arasında kalan bölüm için de düzenleme çalışmalarına başladı. Mart ayında tamamlanması planlanan çalışmalar kapsamında 1 km. uzunluğundaki, yaklaşık 72 bin metrekarelik alan yenilenecek. Projenin maliyeti ise 3 milyon 861 bin lira.

Yayalar, bisikletliler ve engellilerin rahatlıkla kullanabileceği şekilde yapılacak proje kapsamında öncelikle yeşil dokunun güçlendirilmesi amacıyla bölgeye çok sayıda ağaç dikilecek. Geniş çim alanlar oluşturulacak. Özel tasarlanmış ağaç altı ızgaralar ve aydınlatmalarla güvenlik ve estetik sağlanacak. Bitkisel peyzaj düzenlemesinin en dikkat çekici bölümleri ise palmiye parkı ve yeşil tepeler olacak. Konak Pier’le kıyıdaki gemi heykeli arasında bulunan yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik alan tümüyle ağaçlandırılacak. Bu bölgeye en az 50 adet palmiye dikilerek oturma grupları yerleştirilecek. Konak İskelesi’nin yakınında yer alan ve yıllar içinde basamakları, yeşil dokusu bozulan amfi de proje kapsamında yenilenecek ve üç yeşil tepe daha oluşturulacak. Burada yer alan yürüyüş yolunun döşemesi ise kıyıdaki doğallığı pekiştirecek, tuzlu suya dayanıklı ahşap malzemeyle kaplanacak. Konak Vapur İskelesi'nden Karataş'a uzanan kıyı şeridinde olta birimleri kuracak. Bölgenin aydınlatması ise Pasaport'la devamlılık sağlayacak şekilde yapılacak. İskele yanındaki otoparkın kapasitesi arttırılacak, aydınlatması yenilenerek düzenlemesi yapılacak, daha rahat, güvenli ve yeşil hale gelecek. Kıyı için tasarlanan ve ilk uygulaması Pasaport'ta yapılan sebiller, Konak kıyı şeridinde de yer alacak. Yeşil amfilerin yakınında çocuk parkı oluşturulacak. "Deniz'' temalı çocuk oyun alanına İzmir kayığı, deniz feneri, denizatı gibi şehir ve kıyı kimliğini vurgulayan oyun elemanları koyulacak. Güneşli İzmir kıyılarının daha rahat ve kullanışlı hale gelmesi için ahşap pergoleler yapılacak. Gölgelik alan ihtiyacı için çim amfiden Karataş'a uzanan kıyıda bulunacak pergolelerde sergi alanı, bisiklet parkı ve servis birimleri yer alacak. CİHAN

İzmir Büyükşehir'in kıyı tasarımında sıra Konak'a geldi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×