İzmir Büyükşehir atık transferi için yeni araçlar aldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, atık transfer istasyonlarından toplanan malzemenin taşınmasında kullanmak üzere araç filosuna 12 adet çekici ve 10 adet yarı römork ekledi.

İzmir Büyükşehir atık transferi için yeni araçlar aldı
24 Ocak 2014 Cuma 11:23

İzmir Büyükşehir Belediyesi, atık transfer istasyonlarından toplanan malzemenin taşınmasında kullanmak üzere araç filosuna 12 adet çekici ve 10 adet yarı römork ekledi. Yeni araçların hizmete girmesiyle çekici sayısı 41, yarı römork sayısı 53'e ulaştı, atık taşıma kapasitesi de yüzde 70 arttı.

Transfer istasyonlarında kullanılan yüksek kapasiteli TIR'lar sayesinde atık malzemelerin daha verimli taşınması sağlanıyor. Atıkların, küçük tonajlı toplama araçlarından transfer istasyonları aracılığıyla büyük tonajlı, sıkıştırmalı yarı römorklara aktarılması, toplama ve taşıma maliyetlerini önemli ölçüde azaltıyor. Özellikle uzak mesafelerdeki yerleşim birimlerinde taşıma için harcanan zamandan tasarruf ediliyor, kullanılan yakıt miktarı ve buna bağlı olarak emisyonlar da düşürülüyor.

Bu arada Büyükşehir Belediyesi, atık yönetimine ilişkin mevzuat kapsamında taşıma mesafelerinin uygun olmadığı yerleşim birimlerinde de transfer istasyonlarının kurulması çalışmalarını sürdürüyor. Halkapınar, Gediz, Kısık, Gümüldür, Karşıyaka, Torbalı, Selçuk ve Foça'da da istasyonların faaliyete girmesi ve araç alımlarıyla atık taşıma kapasitesi yüzde 70'e varan oranda arttırıldı. Önümüzdeki günlerde hizmet vermeye başlayacak Urla Transfer İstasyonu ve ardından açılacak Türkelli Transfer İstasyonu ile tesis sayısı 10'a ulaşacak. CİHAN

İzmir Büyükşehir atık transferi için yeni araçlar aldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×