İzmir Agora'daki tünelli evin restorasyonuna başlandı

İzmir'de, bahçesinde tarihî bir su kanalı bulunan Agora semtindeki evi satın alarak restore eden Konak Belediyesi, turizme katkıda bulunmaya hazırlanıyor.

İzmir Agora'daki tünelli evin restorasyonuna başlandı
06 Mart 2014 Perşembe 13:38

İzmir'de, bahçesinde tarihî bir su kanalı bulunan Agora semtindeki evi satın alarak restore eden Konak Belediyesi, turizme katkıda bulunmaya hazırlanıyor. Yıllarca kulaktan kulağa dolaşarak efsaneleşen Agora ile Kadifekale’yi birbirine bağlayan tüneller, Konak’ın tarih kokan geçmişine bir ışık daha tuttu. Ortaya çıktıktan sonra arkeoloji çevrelerinde büyük yankı uyandıran su kanallarının korunması için ilk destek, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’dan geldi. Agora semtinde bir gecekondunun bahçesinden başlayan, Kadifekale’ye doğru gittiği belirlenen ve içinden su akan tünel, belediyenin gecekonduyu satın almasıyla tarihî öneminin yanında turizme kazandırılacak bir değere dönüştü. Tünelin içinde bulunan çeşmenin de doğurganlığı arttırmayı ve sütü bollaştırmayı ifade eden "Sütveren Anne" inancının başlangıç noktasını oluşturduğu ortaya çıktı. Meryem Ana’ya kadar gidebilen bir inanışın parçası olan bu çeşme ve şehrin tarihî su şebekesi, "Tünelli Ev" projesiyle dünyaya açılacak.

Başkan Tartan, yaptığı açıklamada Büyük İskender’in Kadifekale efsanesinin Tünelli Ev'le gerçek bir boyut kazanacağını ifade etti. Tartan, “Avlusundan tünele girilen ev, arkeopark projesini gerçekleştireceğimiz Altınpark alanına çok yakın bir konuma sahip. Yine bu bölgede bir semt merkezimiz, Kadın Müzesi ile Radyo ve Demokrasi Müzemiz yer alıyor. Tünelli Ev’in projesi de tamamlanarak restorasyon çalışmalarına başlandı. Proje Koruma Kurulu’nca da onaylandı. Restorasyondan sonra 'Semt Tarihi ve Anıevi' olarak kentin hizmetine sunacağız. Agora ve Basmane çevresi, her geçen gün eski güzel anılarına, turizm merkezi olacağı bir geleceğe yaklaşıyor. Kente küçük sihirli dokunuşlarla İskender’in rüyasında gördüğü kat kat mutlu insanların yaşadığı İzmir’i bugün gerçekleştiriyoruz.” dedi. CİHAN

İzmir Agora'daki tünelli evin restorasyonuna başlandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×