İZBAN’da yangın tatbikatı düzenlendi

İzmir’in raylı toplu taşıma sistemi olan İZBAN’da, yangın tatbikatı düzenlendi.

İZBAN’da yangın tatbikatı düzenlendi
17 Ocak 2014 Cuma 16:48

İzmir’in raylı toplu taşıma sistemi olan İZBAN’da, yangın tatbikatı düzenlendi. Hilâl Aktarma İstasyonu’nda, yaklaşık 150 kişi ve 20’den fazla aracın görev yaptığı tatbikatta ekipler, duruma kısa sürede başarıyla müdahale etti. Tatbikata İZBAN ve İzmir Metrosu’nun yanısıra TCDD 3. Bölge Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı AKS 110, İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Ambulans Servisi ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) katıldı.

Bütün birimler, tatbikattan önce çalışma alanları üzerinde incelemeler yapıp bir dizi önlem aldı. Alsancak’tan çıkan İZBAN treninin Hilâl Aktarma İstasyonu’nda yanmaya başlaması, ekiplerin gerekli güvenlik önlemlerini alıp ateşi söndürmesiyle birlikte yolcuları kurtarmaya başlama senaryosuyla düzenlenen tatbikat, saat 10.30'da başladı. AKS 110’dan dört araç, üç itfaiye aracı, bir ATV, bir motorlu ekip, 112’den bir adet dörtlü ambulans, beş ambulans, üç motorize ekip, iki UMKE aracı ve 30 metrekarelik şişme tıbbi müdahale çadırı kullanıldı. Tatbikata, 60 kişilik figürasyon ve 40 kişilik sağlık ekibiyle birlikte 150’ye yakın görevli katıldı. Trende yangın çıktığı çıktığı bilgisi, saat 10.25’te İZBAN Kontrol Merkezi’ne bildirildi. Eşzamanlı olarak itfaiye ve AKS ile 112’ye ihbar yapıldı. TCDD 3. Bölge Müdürlüğü Yol ve Tesisler ekipleri, ekiplerin olay yerine geçebilmesi için üzerinde 25 bin volt elektrik olan hatların enerjisini kesti. Halkapınar ve Kemer’deki trenlerin Alsancak’a uğramadan işletmeye devam edebilmesi için de Halkapınar-Kemer-Halkapınar hattını işletmeye açtı ve 70 dakika boyunca 12 treni bu alana yönlendirdi. Bu esnada 112, UMKE ve itfaiyeye bağlı bütün araçlar, olay yerine iki ayrı güzergâhtan gelerek müdahaleye başladı. İtfaiye ve AKS 110 ekipleri önce yangını söndürdü, hemen ardından dumanlı ortamlarda termal kamerayla arama yapıp yaralıları bularak kurtardı. 112 ve UMKE ekipleri, istasyonda kurdukları iki triaj alanında yaralılara ilk müdahaleleri yaptı. Durumu ağır olanların tıbbi müdahale çadırında, daha iyi olanların triaj alanlarında ilk tedavileri yapıldı. Dördü ağır 32 yaralı, cankurtaranlarla hastanelere sevk edildi. Bu esnada İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Trafik ve Asayiş ekipleri de Kahramanlar ve Hilâl taraflarındaki trafiği düzenlerken vatandaşların olay yerine yaklaşmasına engel oldu. Ekiplerin ortak çalışması sayesinde yangın söndürülerek, tatbikat kısa sürede başarıyla tamamlandı.

Yetkililer, İZBAN’da yıl içinde 25 tatbikat yapıldığını, yılda bir defa da büyük çaplı olduğunu belirterek, yolcu ve sistem güvenliğine yönelik bu çalışmaların önemine dikkat çekti. İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı ve 112 Ege Bölge Koordinatörü Turhan Sofuoğlu ise İZBAN ve İzmir Metrosu’nun kesişme noktasında ve çok zor bir lokasyonda tatbikat yapıldığını vurgulayarak, “İzmir’de araç ulaşımının en zorlu olduğu bölgeyi özellikte tespit ettik. Çok farklı tekniklerin iç içe geçtiği, komplike bir tatbikat oldu. Biz de Türkiye’de ilk kez uygulanan yöntemleri uyguladık.” dedi. CİHAN

İZBAN’da yangın tatbikatı düzenlendi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×